Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kam tenka daugiausiai naudos iš vandens nugeležinimo

Avatar

Paskelbta

data

Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ pareiga – tiekti kuošvaresnį vandenį savo klientams. Arba bent jau atitinkantį higienos normas. Iš24 prižiūrimų vandenviečių į gyventojų namus ne visada atsukus čiaupus bėgaakiai malonus vanduo. Pagrindinė problema – geležis, nuo kurios vanduo yrarudas ar rausvoko atspalvio.

Pašalinti geležį iš vandens, būtini nugeležinimo įrenginiai kiekvienoje vandenvietėje. Beinoravos gyventojai galės džiaugtis pagerėjusia tiekiamo vandens kokybe, kadangi prieš keletą dienų buvo sumontuoti įrengimai. Tačiau kodėl Mažeikių rajono vandens tiekimo įmonė sugeba iš tos pačios verslo įmonės tuos pačius įrengimus nupirkti du ar tris kartus pigiau?

Skiriamos nemažos investicijos

Formuojant 2018 metų biudžetą, Radviliškio rajono Taryba vasario mėnesį vandens nugeležinimo įrenginių statybai skyrė 35 000 eurų. Tai nėra kažkokia įspūdinga suma. Juk svarbi aplinkybė, kad Beinoravos gręžinyje geležies kiekis nustatytą normą viršija kone 100 kartų, tad reikia imtis veiksmų ir aprūpinti 87 gyventojus švariu vandeniu. Kiti cheminiai elementai, tokie kaip aliuminis, natris, chloridai ir sulfatai nustatytas normas viršija iki 200 kartų. Praėjus pusmečiui paaiškėjo, kad tai nebuvo galutinė suma. 2018 metų rugpjūtį papildomai buvo skirta 14 946, 00 eurų. Bendra suma išaugo iki 49 946 eurų be PVM. Įskaičiavus 21 procento dydžio PVM,  suma išaugo iki 60 434,66 eurų. Vandens vartotojams nereiktų labai jaudintis, nes tai dotacija ir šios lėšos neįkalkuliuojamos į vandens vartotojų sąskaitas. Svarbu ir tai, kad nugeležinimo įrenginiai iš vandens pašalina ne tik geležį, bet ir kitus cheminius elementus.

Mažos vertės konkursas

2018 metų pavasarį „Radviliškio vanduo“ 5 asmenų viešųjų pirkimų komisija pasirinko apklausos raštu būdą. Tai toks viešasis pirkimas, kai pasiūlymai siunčiami tik pasirinktiems potencialiems tiekėjams. Arba, kitaip sakant, į „vakarėlį“ kviečiami tik savi. CVP IS priemonėmis buvo išsiųsti paklausimai įmonėms „Infes“, „Artva“, „Norus“ ir „Eigesa“. Jei pirmosios dvi įmonės net nesiteikė atsiliepti, tai „Norus“ ir „Eigesa“ pasiūlymai atitinkamai buvo 58 209,00 ir 49 946,00 be PVM. Kodėl abu pasiūlymai nebuvo atmesti, kaip viršijantys nustatytą maksimalią lėšų sumą, ir konkursas neorganizuotas dar kartą, belieka spėlioti. Kompetencijos stoka, laiko trūkumas? Juk ir beraštis suvoks, kad nenupirksi daugiau nei kišenė gali leisti. Nebent Savivaldybės biudžeto dotacijų „kranelį“ sukioja palankus asmuo. Tada galima be jokios atsakomybės švaistytis lėšomis į kairę ir į dešinę. O nauda gali būti abipusė, kai reikalinga papildomai finansuoti statinio griovimo darbus. Su konkurso nugalėtoja „Eigesa“ pasirašyta sutartis, kuriai įgyvendinti numatyti 5 mėnesiai. Sutarties techninėje specifikacijoje nurodoma, kad nugeležinimo įrenginių našumas turi būti 4 kubiniai metrai per valandą/ 30 kubinių metrų per parą. Aišku, papildomai paminėta, jog reikės nugriauti keliolikos kvadratinių metrų dydžio mūrinį pastatuką ir ant jo pamatų pastatyti namelį iš plieno/putplasčio.

Palyginimai – ne radviliškiečių naudai

Centralizuotu būdu tiekiamo vandens kokybė – ne tik Radviliškio rajono Savivaldybės įmonės galvos skausmas. Vos prieš porą savaičių „Mažeikių vandenys“ su ta pačia įmone „Eigesa“ pasirašė 65 824 eurų, įskaitant PVM, vertės sutartį. Už tai verslininkai įsipareigojo įrengti dviejose Plinkščių ir Purvėnų kaimo vandenvietėse nugeležinimo įrenginius, kurių našumas atitinkamai 10 ir 6 kubiniai metrai per valandą. Tai 2,5 ir 1,5 karto našesni įrengimai negu Beinoravoje. Ir bendras gyventojų Plinkšių ir Purvėnų kaimuose skaičius viršija 500, kai tuo tarpu beinoraviškių nesiekia net 100. Skaičiuojant vienai galvai tekusias investicijas, tai mažeikiškiai skyrė 131,65 eurus, o Radviliškis atseikėjo po 694,65. Arba daugiau nei penkis kartus. Gal tai ir nebūtų svarbu, tačiau „Radviliškio vanduo“ dar neturi nugeležinimo įrenginių Kaulinių, Arimaičių, Miežaičių, Kunigiškių, Jonaitiškių ir Prastavonių, Ilguočių vandenvietėse. Šių kaimų gyventojai dažnai varsto Savivaldybės įmonės duris dėl rudo vandens. Liaudies patarlė, kad „Viltis – kvailių motina“, matyt, būtų tinkamiausias situacijos įvertinimas.

Pirkti urmu gerokai pigiau

Praeitų metų liepą „Mažeikių vandenys“ konkurso būdu nusipirko nugeležinimo įrenginius šešioms vandenvietėms. Už 140 275,30 eurų sumą (su PVM) vandens tiekimo įmonės specialistai apsirūpino nugeležinimo įrenginiais Rubikių, Letenių, Krakių, Židikų, Pievėnų ir Račalių kaimuose. Šešiose vandenvietėse nugeležinimo įrenginių našumas svyruoja nuo 2 iki 7 kubų per valandą. „Eigesa“ meistrai įsipareigojo įrengti dvi lygiagrečias filtravimo linijas, kai sutartyje dėl Beinoravos, kur našumas 4 kubai per valandą, apie tai net nepaminėta. Tiesa, „Radviliškio vanduo“ direktorius Egidijus Barčkus ir jo dešinioji ranka vyr. inžinierius Mindaugas Gapšys garantuoja, jog taip ir yra. Kokia paslaptis gaubia viešuosius pirkimus, kad mažeikiškiai sugeba nusipirkti du ar net tris kartus pigiau? Juk tūlas pagalvos, kad į likusias 6 Radviliškio rajono vandenvietes užtektų investuoti iki 140 tūkstančių eurų, kad vartotojus pasiektų ne ruda tyrė, primenanti sriubą, o švarus vanduo, jei darytų žemaitiškai. Skaičiuojant radviliškietiškai, tai neužtektų net ir 360 tūkstančių eurų, kad visose rajono vandenvietėse būtų įrengti nugeležinimo įrenginiai.

Kainą pabrangino griovimas

Lyginant atskiras sutartis, panašu, kad Beinoravos atveju vienintelis veiksnys lėmė tokią aukštą kainą – tai seno mūrinio pastatėlio nugriovimas. Nenustebkite, jei tai išgirdote. Tačiau neskubėkite kaltinti verslo. „Eigesa“ atstovė teigia, kad pasiūlymai visada ruošiami atsižvelgiant į pageidavimus. Kuo daugiau prašoma padaryti, tuo brangiau mokama. Tiesa, ji patvirtino, kad įrenginius montuoja mobili keleto žmonių komanda, kuri dirba visoje Lietuvos teritorijoje. Nors negalėjo patvirtinti, kad būtent „Eigesa“ įmonė atliko seno mūrinio pastato griovimo darbus. Kaimo žmonės nurodo, kad tai buvo vietinės rajono statybų įmonės darbininkai. Vandens įmonės direktorius E.Barčkus teigia, jog griovimo darbus atliko pats rangovas. Kodėl kituose rajonuose įmonė dirba spėriai, o Radviliškyje suteiktas išskirtinai ilgas darbų atlikimo terminas – taip pat neaišku. „Mažeikių vandenų“ atveju – nugeležinimo įrenginiams sumontuoti duotas dviejų mėnesių laikotarpis, Radviliškio – 5 mėnesiai su galimybe vieną mėnesį pratęsti. Praėjus pusei metų nuo sutarties pasirašymo dienos, gegužės mėnesio pradžioje, Beinoravos vandenvietėje lapkričio pabaigoje dar nebuvo sumontuoti įrenginiai. Teisybės dėlei reikia pažymėti, kad „Radviliškio vanduo“ duomenimis, pasibaigus pusės metų terminui, buvo skaičiuojami 0,02 proc. delspinigiai už kiekvieną uždelstą dieną, o tai sudaro 12 eurų.
Priminsime, kad UAB „Radviliškio vanduo“ vadovas yra paskirtas konservatorės administracijos direktorės J.Margaitienės.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kaip policija sužino, kada pradeda dygti grybai?

Avatar

Paskelbta

data

Labai paprastai – iš pranešimų  apie pasiklydusius grybautojus. Šiandien jau galime konstatuoti, kad grybų sezonas prasidėjo, mat liepos 17-osios vakare Šiaulių apskrities policija sulaukė pirmojo šią vasarą pranešimo apie pasiklydusius  grybautojus. Visą naktį trukusi dviejų garbaus amžiaus senjorų paieška baigėsi sėkmingai – išgelbėti ir grybautojai, ir pora kibirų jų surinktų grybų.

73 ir 79 metų šiauliečiai grybauti automobiliu „Audi 80“ išvažiavo liepos 17-ąją, apie pietus. O apie 21 val. Šiaulių apskrities policijos budėtojai sulaukė vieno jų sūnaus telefono skambučio, kad grybaudamas pasiklydo jo tėvas.  Kai policijos pareigūnai mobiliuoju telefonu susisiekė su pranešėjo tėvu ir kartu buvuviu jo draugu, vyrai nurodyti tikslios savo buvimo vietos  negalėjo. Sakė, kad važiavo link Kuršėnų ir gali būti, kad jie esą Šiaulių rajone esančio Raudėnų kaimo miške.

Tačiau pasiklydėlių  telefonų paskutinioji aktyvizacijos vieta bylojo, kad senoliai turėtų būti Telšių rajone, prie Tryškių esančiuose miškuose. Tad ieškoti  jų išvažiavo jungtinės pajėgos – Šiaulių ir Telšių AVPK pareigūnai. Tryškių seniūnijoje, Leilėnų kaime, jie rado pasiklydėlių paliktą automobilį. Važinėdami ir vaikščiodami  miško keliukais bei takeliais, pareigūnai signalizavo garso ir šviesos signalais. Telefonu senjorai sakė, kad garso signalus  girdi, tačiau miške sunku orientuotis, kurioje pusėje jie girdėti, todėl senoliai bevelijo likti vietoje ir nebeklaidžioti, nes buvo jau labai pavargę. Apie 3 val. nakties į pagalbą  pareigūnams buvo išsiųstas kinologas su dvejų metų belgų aviganiu Kingu.  Tačiau ir jis pareigūnų pas dingusiuosius nenuvedė. Kaip vėliau paaiškėjo, iki tikslo buvo likę apie pora kilometrų, kai pareigūnai sulaukė telefoninio skambučio, jog pasiklydėliai rasti. Šią žinią apie 8 val. ryto pranešė Valstybinės miškų urėdijos Kuršėnų regioninio padalinio vyr. specialistas Simonas Vaitekūnas. Jis atsiliepė į vieno iš pasiklydusių senjorų  sūnaus  prašymą ir kartu su   Tryškių girininku Arvydu Simonaičiu nuvažiavo į mišką. Kadangi pastarasis savo prižiūrimą teritoriją žino kaip savo penkis pirštus, tad pagal pasiklydėlių matomus ir nupasakojamus vaizdus, ypač  detalę, kad jie yra šalia sulūžusio medžiotojų bokštelio,  jam nesunku buvo atsekti senolių  buvimo vietą. Po tamsios ir šaltos miške praleistos nakties senjorams medikų pagalbos neprireikė ir jie su grybų laimikiu po didžiulio pačių ir jų artimųjų patirto streso sėkmingai   parkeliavo į namus.

Tai – sėkmės istorija. Jų yra ne viena. Tačiau policijos pareigūnai  skaičiuoja ir ne vieną tragišką atvejį, kai išėję grybauti ar uogauti senoliai į namus negrįžo ir net nerasti jų palaikai. Dėl silpnos sveikatos, netikėtai miške patirtos traumos, orientacijos praradimo ar išsikrovusio mobiliojo telefonas kai kurie jų namo nebegrįžo. Tad pabandykite įtikinti savo tėvus, savo senelius, kad jų gyvybė yra daug brangesnė už litrą uogų ar grybų, todėl rizikuoti jiems  žygiais į mišką nevertėtų. O jei norite juos pradžiuginti, palaikykite  kompaniją ir kartu keliaukite rinkti miško gėrybių. Bus ramiau ir jums, ir jūsų smalsuoliams senjorams.                                              

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Naujas savaitraščio “Radviliškio kraštas” numeris jau prekyboje

Avatar

Paskelbta

data

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019