Kaip politikai rėmė „nepriklausomą“ žiniasklaidą

Akcijos prenumeratoriams – ne toks ir retas dalykas. Kas siūlo bilietus į renginius, kas picas, o kas – žaislinį traktorių. Toks yra vienas iš savaitraščio „Visuomenės balsas“ siūlomų prizų kitų metų prenumeratoriams. Įdomiausia tai, kad laimėjimus laikraščio prenumeratoriams įsteigė ne laikraščio savininkai ar įmonė, leidžianti laikraštį, o partijų skyrių vadovai.

Prizus įsteigė įmonės, kurios susiję su partijomis

„Prabangų“ traktorių (žaislinį) įsteigė Aurimo Gaidžiūno įmonė „Auridana“, o šunų pašaro pakuotę, virdulį ir radijo imtuvą – UAB „Gliukolvetas“, kurio vadovas yra Jurgis Baublys. Aurimas Gaidžiūnas vadovauja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Radviliškio skyriui, Jurgis Baublys – Darbo partijos Radviliškio skyriui. Tiesa, įmonei „Auridana“, bent jau oficialiai, vadovauja buvusio Seimo nario žmona Danė Gaidžiūnienė. Abu su įmonėmis susiję partijų skyrių vadovai politikoje yra ne naujokai.

Grasino baudžiamąja atsakomybe

Kodėl nusprendė paremti laikraštį, paklausėme „darbiečio“ J. Baublio bei „valstiečio“ A. Gaidžiūno. Įmonės „Auridana“ savininkas pradžioje rašė: „Pasirinktos marketingo strategijos kaip įmonės vadovas atskleisti negaliu.“ Vėliau jis perėjo į puolimą: „Jūsų klausimai yra konstatuojamojo pobūdžio. Taip pat juose galima įžvelgti ir kaltinimų papirkinėjant. Papirkinėjimas yra veika, už kurią gresia baudžiamoji atsakomybė, todėl neturiu Jums ką pasakyti. (…) Šiuo metu einu tik partijos skyriaus pirmininko pareigas ir pagal Valstybės tarnybos įstatymo 2 straipsnio 9 punkto apibrėžimą, nesu politikas. Jūsų teikiami klausimai kelia (…) baudžiamąją atsakomybę. Neatmetu, kad teks imtis teisinių veiksmų prieš Jūsų (…) veiksmus, kuriuos vienareikšmiškai vertinu kaip puolimą.“ Panašu, kad A. Gaidžiūnas rimtai išsigando, kad yra kaltinamas papirkinėjimu, kai jo vardo įmonė įsteigė prizą save nepriklausomu vadinančio laikraščio prenumeratoriams.

Atsakomybę vertė vadybininkui

Darbo partijos atstovas, savivaldybės tarybos narys Jurgis Baublys į net dviem elektroninio pašto adresais išsiųstus paklausimus raštu neatsakė. Tada redakcija bandė prisibelsti į politiko sąžinę telefonu ir paprašė pakomentuoti, kaip čia atsitiko. J. Baublys atsakė, kad mano, jog jo, kaip įmonės vadovo, veiksmai su partijos veikla yra nesusiję, apie prizus yra tik paskelbta, tačiau jie niekam neįteikti, visi Radviliškio rajono laikraščiai jam yra vienodi. galų gale pasvarstė, kad galbūt dėl įmonės „Gliukolvetas“ prizų laikraščio atstovai susitarė su įmonės vadybininku ir esą politikui apie tai niekas nežinoma.

Neigė esantis įmonės ar leidinio dalininkas

Su savaitraščio „Visuomenės balsas“ bei tinklalapio tokiu pat pavadinimu atstovais bendrauti buvo dar sudėtingiau. MB „Visuomenės balsas“ direktorė bei leidinio redaktorė Asta Volkovaitė į paklausimą neatsakė. Savaitraščio akcininku pavadintas Marius Aleksiūnas pirmiausia ėmė neigti esantis akcininkas ar įmonės dalininkas. „Naudojate ne tik netikslią, bet ir klaidingą informaciją. Nesu ir niekada nebuvau leidinio akcininkas,“ – teigė savaitraštyje straipsnius rašantis M. Aleksiūnas. Beje, visai neseniai šis veikėjas su Centro partija kandidatavo į Seimą, bet nesėkmingai – liko uodegoje. Kultūros ministerijos Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų duomenų bazėje nurodyta, kad jis su Asta Volkovaite dalinasi po 50 proc. savaitraščio akcijų – balsų.

Savo „nepriklausomumą“ įvardijo kaip stiprybę

Toliau M. Aleksiūnas pabrėžė: „Laikraščio, kuriam ir aš rašau, stiprybė ir yra jo nepriklausomumas.“ Jis pasisakė, kad yra griežtai prieš bet kokią partijų paramą laikraščiams: „Mano nuomonė dėl partijų teikiamos paramos žiniasklaidos priemonėms yra griežta, nes įstatymas draudžia partijoms turėti laikraščius ar kitaip kontroliuoti žiniasklaidos priemones. Mano žiniomis, šis leidinys nėra pasinaudojęs partijų ar politikų parama, o politinės kampanijos laikotarpiu bet kurie politinės kampanijos dalyviai už politinę reklamą susimokėjo LR įstatymais reglamentuota tvarka ir būdais, kas nėra laikoma parama.“ Nepriklausomumą akcentavęs savaitraščio „Visuomenės balsas“ atstovas M. Aleksiūnas pamiršo paminėti, kad šiuo metu laikraštis gauna nemažus pinigėlius už informacijos viešinimą iš konservatorių vadovaujamos Radviliškio rajono savivaldybės. Negana to, kad su „valstiečių“ bei Darbo partijų skyrių vadovais susijusios įmonės įsteigė dovanas šio laikraščio prenumeratoriams.

Perėjo prie bauginimų

Dar vėliau „Visuomenės balsas“ atstovas pratrūko kaltinimais pagal Baudžiamąjį kodeksą, sakė esantis privatus asmuo bei ėmėsi ieškoti, kas negerai savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijoje, ir netgi puolė skambinti šio leidinio žurnalistei, grasindamas baudžiamąja atsakomybe. Kad M. Aleksiūnas turi problemų dėl savo elgesio, parodo ir tai, kad jis visai dar neseniai yra nuteistas dėl VšĮ „Radviliškio ligoninė“ direktoriaus sumušimo, su policija išvesdinamas iš savivaldybės, nuolat rašo skundus įvairioms institucijoms, skųsdamas visus, kas į akis papuola, tame tarpe sportininkus bei pensininkus, apie ką jau esame rašę.

Vyriausioji rinkimų komisija prašė pateikti detalesnę informaciją

Ar šiuo atveju nusižengiama įstatymams, pasiteiravome Lietuvos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK). Klausimas buvo perduotas Politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriui. Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė iš pradžių sakė negalinti komentuoti, kokie pažeidimai daromi, vėliau paprašė pateikti detalesnius duomenis. Kadangi šiuo metu Radviliškio rajone nevyksta jokia politinė kampanija, todėl nuspręsta, kad dabar įstatymų nuostatos dėl papirkimo negali būti taikomos. Tačiau buvo priminta, kad „nei tiesiogiai, nei netiesiogiai juridiniai asmenys negali finansuoti politinių partijų“.

Kas ką finansavo ir kam tai naudinga bei kiek iš tiesų „nepriklausomas“ yra savaitraštis „Visuomenės balsas“, paliekame spręsti Jums, mūsų skaitytojai.

Kokius atsakymus vėliau pateiks Vyriausioji rinkimų komisija, informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

Vytautas Juozaitis

Total
4
Dalinasi
Related Posts