Pradėjus vadovauti naujam direktoriui Žilvinui Šilgaliui, tarp Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir UAB „NEG Recycling“ įsiplieskė konfliktas

Įsiplieskęs šiukšlių tvarkytojų konfliktas – grėsmė aplinkai

Vėlinių išvakarėse Radviliškio rajono savivaldybė pasidalino žinia, kad šiukšlių rūšiavimo paslaugas teikianti UAB „NEG Recycling” pranešė, kad nuo spalio 30 d. ryto nebepriims mišrių komunalinių atliekų iš Šiaulių regiono savivaldybių į jo operuojamą mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (toliau ŠRATC) direktorius Žilvinas Šilgalis nusprendė priimti sprendimą surinktas iš gyventojų atliekas vežti tiesiai į sąvartyną, jų neišrūšiavus. ŠRATC direktorius puolė kaltinti operatorių UAB „NEG Recycling“, kad nevykdo sutartinių įsipareigojimų. Pasak jo, gyventojai sumoka už atliekų apdorojimą, tačiau šių paslaugų negauna arba gauna netinkamą paslaugą.

UAB „NEG Recycling“ kreipėsi, prašydami padėti

Nesutarimai tarp ŠRATC ir minėtos bendrovės vyksta jau kurį laiką. 2021 m. rugpjūčio 23 d. UAB „NEG Recycling“ raštu kreipėsi į savivaldybių merus, administracijos direktorius, Tarybos narius, prašydama, kad šie imtųsi veiksmų sustabdyti ŠRATC vadovybę nuo piktnaudžiavimo savo teisėmis. Nurodyta, kad tarp bendrovės bei ŠRATC bendradarbiavimas ir sutartiniai santykiai pasikeitė nuo naujojo ŠRATC vadovo Ž. Šilgalio atėjimo į pareigas 2020 metų lapkričio mėnesį. Bendrovė nuolat ėmė gauti rašytines pretenzijas ir kaltinimus dėl neva netinkamo sutarties vykdymo. ŠRATC vadovo veiksmai pavadinti „nepamatuotais ir nepateisinamais“, atkreipiamas dėmesys, kad dėl nesutarimų nukenčia gyventojai bei įmonės. Manoma, kad ŠRATC bet kokia kaina siekia nutraukti sutartį su minėta bendrove. Be to, buvo pradėta civilinė byla pagal šios bendrovės ieškinį dėl ŠRATC įsiskolinimo už suteiktas paslaugas.

Atliekamas ikiteisminis tyrimas

Kaip tokia naujiena paveiks rajono gyventojus, nusprendėme paklausti savivaldybės vadovų – mero Vytauto Simelio ir administracijos direktorės Jolantos Margaitienės, kurie ėmėsi ginti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro vadovo veiksmus. Gautas patvirtinimas, kad pasikeitimai dėl šiukšlių išvežimo iš tiesų susiję su šiukšlių rūšiavimo problema – neva nustatytas netinkamas mišrių komunalinių atliekų apdorojimas įrenginiuose. Gauta informacija, kad STT atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo stambaus masto sukčiavimo, teikiant paslaugas ir UAB „NEG Recycling“ darbuotojui jau yra pareikšti įtarimai. Ar buvo pažeisti mokesčių mokėtojų interesai ir ar gyventojai bei įmonės nepermokėjo už paslaugas, savivaldybės vadovų nuomone, bus galima  kalbėti po teisėsaugos institucijų priimtų sprendimų.

Pasigedo paslaugų kokybės

Pasak savivaldybės vadovų, bendrovės mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai yra apleisti bei netinkamai prižiūrimi. Tai yra užfiksuota antstolio bei Aplinkos apsaugos departamento patikrinimo aktuose. Operatorius UAB „NEG Recycling“ nesudarė ir galimybės šiukšlių rūšiavimo procesą stebėti vaizdo kameromis, jas  tyčia uždengė, atsisakydavo dalyvauti problemų aptarimuose. UAB „NEG Recycling“ taip pat esą nesutiko patikrinti įrangos efektyvumą. Pasak ŠRATC viešųjų ryšių specialistės Sandros Bubienės, šiukšlės šiuo metu vežamos tiesiai į sąvartyną nerūšiuotos, tačiau tik „pasaugojimui“, tai yra, jos dar bus iš ten paimtos bei vežamos rūšiuoti, kai Operatorius atnaujins paslaugų teikimą.

Dėl ŠRATC vadovo veiksmų problemos nemato

Savivaldybės vadovai nemato bėdų dėl ŠRATC vadovo Ž. Šilgalio veiksmų ir mano, kad dabartinis vadovas šioje situacijoje tvarkosi tinkamai. Savivaldybė informavo, kad buvo būtina imtis operatyvių veiksmų tam, kad atliekų surinkimas regiono savivaldybėse neužstrigtų. Neva ŠRATC iš dviejų blogybių pasirinko mažesnę. Nurodyta, kad didelė žala gamtai buvo daroma jau anksčiau ir bus daroma toliau, jei nebus pasiekta, kad Operatorius laikytųsi sutarties. Jam to nepadarius, sąvartyne į aplinką išskiriamos metano dujos, darančios didžiulį neigiamą poveikį aplinkai.

Neigia kaltinimus

UAB „NEG Recycling“ direktoriaus pavaduotojas Laimonas Laukys pažymėjo, kad ikiteisminį tyrimą inicijavo ŠRATC. Įtarimai bendrovei nėra pareikšti. Turimais duomenimis, įtariamas buvęs įmonės darbuotojas, tačiau direktoriaus pavaduotojas mano, kad šis tyrimas, kaip ir kitų prieš tai ŠRATC pateikti skundų įvairioms institucijoms nagrinėjimai, turėtų būti nutrauktas. Pagal teismų nutartis kitose bylose ŠRATC įpareigotas priimti atliekas, uždrausta nutraukti sutartį su UAB „NEG Recycling“, kol vyksta bylos nagrinėjimas. ŠRATC nevykdo teismo įpareigojimo priimti atliekas ir dėl to susidarė situacija, apie kurią kalbama. Atliekų tvarkymo centras bendrovei nėra sumokėjęs virš 600 tūkst. eurų už paslaugas, nors jos buvo teikiamos. Įmonės atstovas mano, kad bendrovė atliekas apdorojo tinkamai, tiesiog savo įsipareigojimų pagal sutartį nevykdė ŠRATC. Atliekų tvarkymo centro sprendimą šiukšles vežti tiesiai į sąvartyną L. Laukys įvertino neigiamai, nurodydamas, kad tai aplinkosauginis pažeidimas ir tai, kad sakoma, jog šiukšlės ten saugomos laikinai, šio pažeidimo nesumenkina.

Monika Ilgauskytė

Total
14
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts