Socialiniai tinklai

Aktualijos

Iš kaimo pas gydytoją – pagal autobusų tvarkaraštį …

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajone vasarą atokesnių kaimų gyventojams sunku pasiekti ne tik Radviliškį, bet ir seniūnijų centrus, nes viena pagrindinių susisekimo priemonių – mokykliniai autobusiukai. Rajono valdžia apie šią problemą žino, tačiau ką nors pakeisti neskuba. Valdžios nuomone – reikia taupyti.  

Autobusas – kartą per savaitę

Gyventojai piktinasi, kad vasarą žmonės yra priversti derinti savo apsilankymus pas medikus, notarus ar savivaldybėje laiką pagal autobusų tvarkaraštį.

„Gyvename Beinoravos kaime. Mokslo metų dienomis rajono centrą dar galime pasiekti bent jau du kartus per savaitę, o Sidabravą kasdien, tačiau atėjus vasarai prasideda vargai. Vasaros metu autobusas į mūsų kaimą atvažiuoja vos kartą per savaitę – ketvirtadieniais. Nors į rajono centrą važiuoja dar ir pirmadienį, tačiau iki mūsų jis nevažiuoja. Atvažiavęs iš Vadaktų iki Sidabravo jis 40 minučių stovi Sidabrave ir 8 valandą pajuda Šeduvos link. Tas pats ir grįžtant iš Radviliškio. Autobusas pusvalandį stovi Sidabrave, o po to važiuoja į Vadaktus. Ir taip tęsiasi jau kelerius metus. Teko girdėti, jog kituose rajonuose vykdoma gyventojų apklausa, kokiomis dienomis jie norėtų, kad važiuotų autobusas, kokiu laiku. O pas mus, kaip gūdžiais stagnacijos laikais. Sprendimus priima rajono valdžia. Valdžia, kurią mes rinkome, ir kuriai žmonės rūpi tik rinkimų metu“, – piktinosi Beinoravos gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Kaip blokados laikais

Palonų miestelio gyventojai atsidūrė visai nepavydėtinoje situacijoje. Jau keletą pastarųjų metų paloniškiai gyvena kaip 1990 metų sovietinės blokados laikais. Tuomet pavasarį net iš kelių pro Palonus važiavusių priemiestinių bei tarpmiestinių autobusų  liko tik pora. Keitėsi valdžios rajone ir šalyje. Autobusų reisų kasmet mažėjo. Gyvename 30-aisiais Nepriklausomybės metais, o tapo dar blogiau nei buvo. Mat vasaros metu pro miestelį nevažiuoja nė vienas autobusas. Tiesa, penktadienio ir sekmadienio popietėmis pravažiuoja Panevėžio autobusų parko autobusas, vykstantis iš Panevėžio į Baisogalą. Autobusas važiuoja tuo metu, kai penktadienį seniūnija darbą jau beveik baigia, o gydytojų gali ir nerasti. Į parduotuvę, vaistinę, seniūniją ar pas gydytojus dar vargiai ir suspėsi, nes autobusas Baisogaloje stovi vos apie 20 minučių.

Panašioje situacijoje ir greta esančio Valatkonių kaimo žmonės, kuriems nebent tik pėsčiomis iki Baisogalos kiek arčiau.

Gyventojai ne kartą kreipėsi ir į seniūniją, ir į rajono valdžią. Žadėta padėti, tačiau pagalbos taip ir nesulaukta. Pažadų pagelbėti sulaukta ir prieš savivaldybių rinkimus. Politikai tuomet žadėjo, jog autobuso maršrutas vasarą bus.

„Pažadėjo – patiešijo, neišpildė – nesugriešijo“, – byloja lietuviška patarlė. Tad gūdūs blokados laikai tebesitęsia.

Sulaukta ir dar vieno skundo

Liutkiškių kaimo gyventojas piktinosi, kad vasaros metu žmonės į Liutkiškius yra priversti nuo Kutiškių kulniuoti pėsčiomis. „Jei žiemą Radviliškį gali pasiekti tris kartus per dieną, tai vasarą pasiekti miestą tampa iššūkis. Mes dar jauni, galim paeiti ir pėsčiomis iki Kutiškių, nuo kur važiuoja miesto autobusas, tačiau ką daryti pagyvenusiems žmonėms ar turintiems negalią. Reikia apsilankyti pas gydytoją, nusipirkti vaistų ar maisto. Taip ir vargstam visą vasarą ir niekam nė motais. Išgirdęs, kad į miestą važiuoja kaimynas, kalbini jį, kad pavežtų. Tegul ne kasdien, bet jau bent porą kartų per savaitę galima būtų surasti autobusą, o gal galima būtų pratęsti iki Kutiškių važiuojančio miesto autobuso maršrutą?“, – guodėsi ir klausė Liutkiškių gyventojas.

Sulaukta ir gyventojų nusiskundimų iš Minaičių. Pasak skambinusio vyriškio, autobusas į kaimą net neužvažiuoja, o keleivius paleidžia prie vieškelio Liaudiškiai–Mėnaičiai–Pašušvys–Grinkiškis įrengtoje Čerkosų stotelėje.

„Autobusas šiuo keliu važiuoja tik ketvirtadieniais ir šeštadieniais, tačiau jei prireikia skubiai pasiekti ar Grinkiškį (seniūnijos centrą), ar Radviliškį, tenka ieškoti, kas gali pavėžėti ir, aišku, ne dykai“, – sakė vyriškis.

Pasiekiame visus kaimus

UAB „Emtra“ direktorius Vladas Milkonas sakė, jog vasarą įmonė aptarnauja apie 12 priemiestinių bei Radviliškio miesto maršrutų. Žiemą bendrovė važiuoja beveik 30-čia maršrutų.

„Pravažiuojam beveik visus kaimus, tik ne kasdien. Vienais maršrutais važiuojame du, kitais – tris kartus per savaitę, tačiau yra reisų, kuriais keleivius vežame darbo dienomis. Dažnai autobusai važiuoja pustuščiai – dažnai autobusu važiuoja tik 10 keleivių. Pakeliui jų mažėja ir į galinį punktą atvažiuoja vos 1-2 arba visai tuščias autobusas. Keleiviai turi prisitaikyti prie esamų reisų, mes negalime į kiekvieną kaimą važiuoti kasdien“,- sakė „Emtros“ direktorius V. Milkonas.

Nesulaukę  valdžios sprendimų gyventojai priversti išlaidauti

Į redakciją paskambinę žmonės sakė, jog sumažėjus autobusų reisų, kaimuose atsirado nelegalūs taksistai, kurie už 10-20 eurų mokestį „nuo galvos“ nuveža pagyvenusius žmones į miestą. Kai kada už tą patį mokestį jie parveža ir namo, tačiau dažniausiai reikia vėl mokėti.

Nelegalių pavėžintojų verslas vėl pradeda klestėti, kaip tai buvo prieš aštuonis ar dešimt metų.

Rajono valdžia apie tokias „kooperacijas“ turi žinoti,  tačiau pagerinti atokesnių kaimų gyventojų susisiekimą su rajono centru nesiruošia. Į gyventojų nusiskundimus  – valdininkų pažadai, kurių kol kas nė vienas neįvykdytas.       

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninėje dviejų kabinetų remontas – už milijoną…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė pastaruoju metu garsėja brangiais Viešaisiais pirkimais. Paskutinis ligoninės vadovų pageidavimas Tarybai – leisti vykdyti geriatrijos konsultacinio kabineto ir dienos stacionaro įrengimo projekto viešuosius pirkimus ir pasirašyti pirkimų sutartis.

Ar atsiras reikalingų specialistų?

Kyla klausimas, ar Radviliškio ligoninei reikalingas geriatrijos dienos stacionaras bei konsultacinis kabinetas – juk ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuris teikia paslaugas vyresnio amžiaus pacientams. Geriatrijos dienos stacionaruose 60-ies metų ir vyresnio amžiaus žmonėms teikiama kompleksinė pagalba – medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai ir lėtinių ligų paūmėjimai, stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos dėl tolimesnio gydymo.

Ir dar klausimas, ar atsiras specialistų, pageidaujančių dirbti už taip brangiai įrengtame dienos stacionare. Žinoma, jog šiuo metu Lietuvoje trūksta gydytojų geriatrų, nes tai ne pati patraukliausia sritis medikui – juk gydytojas visuomet nori matyti savo pacientą išgijusį, sustiprėjusį, o čia yra priešingai. Tačiau ligoninės direktorius nusiteikęs optimistiškai – jis planuoja pirmiausiai įvykdyti viešuosius pirkimus, o vėliau įdarbinti  ir sveikatos priežiūros specialistų komandą. Planuojama, jog komanda bus gausi, ją sudarys gydytojas geriatras, bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas.

Tik ar atsiras tokių specialistų – šiuo metu ligoninėje trūksta 15 įvairios kvalifikacijos medicinos specialistų.

Geriatrijos kabinetui – beveik 300 tūkst. eurų

Verčia suabejoti ir  šio konsultacinio kabineto  bei dienos stacionaro įrengimo kaina. Pasak Radviliškio ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko, šio projekto tikslas – VšĮ Radviliškio ligoninės II korpuso 2 aukšte esančiose patalpose įkurti geriatrijos konsultacinį kabinetą ir 6 vietų dienos stacionarą. O už projekto įgyvendinimui skirtus 283 tūkst. eurų numatyta atlikti patalpų remontą, lifto atnaujinimą bei įsigyti reikalingą medicininę, virtuvės, vonios kambario, kompiuterinę ir kitą įrangą bei įrenginius, kineziterapijos ir ergoterapijos įrangą ir priemones, baldus specialistų darbo vietoms, virtuvei, palatoms, procedūrų kabinetui, laukiamajam, pagalbinėms patalpoms. Šiuos darbus numatoma atlikti iki 2022 m. spalio 31 dienos.

Visus nustebino daugiau nei įspūdinga suma kabinetų remontui bei menkavertei įrangai įsigyti – 283 tūkst. eurų, arba suprantamiau – milijonas litais už dviejų kabinetų įrengimą, kuriame viename iš jų bus 6 lovos, o kitas – konsultacinis kabinetas. 

Kadangi  jau žinoma, jog leidimas  įrengti geriatrijos dienos centrą bei konsultacinį kabinetą Tarybos bus duotas, lauksime šio prabangaus konkurso pabaigos ir informuosime skaitytojus, kas ir už kiek buvo pirkta. 

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statinių savininkai ir naudotojai, sustiprinkite statinių priežiūrą žiemos sąlygomis

Avatar

Paskelbta

data

Prasidėjus permainingiems orams, kai dienomis temperatūra priartės prie nulio, ant namų stogų formuosis varvekliai ir susidarys pavojingos sniego nuošliaužos. Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius.
Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi organizuoti seniūnijos. Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų nedelsdami pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių: 

1. Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

2. Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

3. Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

4. Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

5. Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

6. Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

7. Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

8. Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Kad būtų išvengta varveklių susiformavimo, reikia:

1. Laiku ir saugiai pašalinti sniegą nuo stogo.

2. Įrengti tinkamą palėpės apšiltinimą, kad namų šiluma nepatektų pro stogo dangą, netirpdytų sniego ir neformuotų varveklių.

3. Įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą – neužšaltų vandens latakai ir nesusiformuotų varvekliai.

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Primename statinių savininkams ir naudotojams, kad būtina sustiprinti statinių priežiūrą žiemos sąlygomis.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, reikia būtinai stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.

Prašome visų atsakingų asmenų už statinių priežiūrą imtis reikalingų priemonių nelaimėms išvengti.

Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

Skaityti daugiau

Skaitomiausi