Socialiniai tinklai

Aktualijos

Į SAMOGITOS sostinę – traukiniu

Avatar

Paskelbta

data

Kas, kur ir kodėl? Natūraliai gali kilti klausimai dėl tokios antraštės. Paaiškinsiu.
TAU (trečio amžiaus universiteto) Pasaulio pažinimo fakulteto kelionių mėgėjų grupė lankėsi Telšiuose. Jie praeitais metais atlaikė kultūros sostinės vardą. O juk Telšiai -Žemaitijos sostinė. Senose kronikose Žemaitija buvo vadinama SAMOGITA.

Sumanymą įgyvendinome važiuodami traukiniu, nes mes juk esame iš Radviliškio, o jis nuo seno vadinamas geležinkelininkų sostine. Puiki proga tai parodyti. Važiuoti traukiniu dabar mažiau madinga, nors patogumas, saugumas, greitumas ir pigumas-akivaizdūs. Nereikia nei termosiuko su kava, nei laikraščio kelionei trumpinti-viskas vietoje. Vagone minkštos sėdynės ir visi patogumai. Valanda – ir nes Telšiuose.

Mus labai draugiškai priėmė pats Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacys. Tai tikras savo krašto žinovas ir didelis patriotas. Atbėgo iki mūsų susitikimo vietos bėgte – taip nenorėjo pavėluoti, nors turėjo tam rimtą priežastį: dalyvavo Vydūno kaštonų gynime nuo sunaikinimo. Tie penki kaštonai yra sodinti paties Vydūno ir po poros metų bus šimtamečiai. Artėja Vydūno 140 metų gimtadienis. Labai tikisi tuos kaštonus išsaugoti  nors iki tos datos ir iki naujo kaštoniukų derliaus. Tada Telšių urėdija išaugintų iš tų vaisiukų medelius, o vėliau pasodintų Katedros aikštėje. Savi augo daug geriau negu atvežtiniai. Taip mes pabuvome to gražaus gesto liudininkais.

Telšiai paliko puikų įspūdį, kuris dar sustiprėjo dėl nepakartojamo pristatymo. Mes esame kaimynai, o tiek mažai žinom vieni apie kitus. Labiausiai stebina ne septynios Telšių kalvos, ne Masčio ežeras, o smulkioji architektūra. Tiek skulptūrų ir skulptūrėlių retai kur pamatysi. Bandėme pakelti „Skrynią“, skirtą žydų verslui Telšiuose atminti, pasimatavome „Meškos pėdą“, ieškojome „įleistų“ į sieną „žydukų“ ir trynėme jiems nosis – sakoma, kad tai gali atnešti pinigų ir išminties. Žydų istorija prasidėjo nuo vienos šeimos 17-ojo amžiaus pabaigoje, o jau 18-me amžiuje jie dominavo savo amatais, mokslu, prekyba. Buvo pastatytos 7 sinagogos. Dabar likusios trys, bet forma ir veikla pakeista. Telšiai suklesti. Jau po Pirmojo pasaulinio karo Telšiai tapo vienu žymiausių religinių studijų centru ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Buvo steigiamos ješivos – aukštesnės pakopos mokyklos jaunuoliams ir vyrams. Antrojo pasaulinio karo pradžioje keletui rabinų pavyko išvykti į JAV. Ten buvo įsteigta rabinų mokykla ir pavadinta Telšių ješibotu.

1921 m. įkurta pirmoji Lietuvoje žydų mergaičių gimnazija „Javne“. Ją lankė 136 mergaitės. Čia iš Kauno persikėlė žydų mokytojų seminariją-vienintelė Lietuvoje. Buvo pastatyta moderni ligoninė, veikė pirmoji fotoateljė, kuriai vadovavo laikrodininkas Chaimas.

Tolimesnis susipažinimas su Telšiais vyko dar sparčiau. Skulptūra „Žemaitijos gaublys“ stovi tarpe tarp dviejų mūrų. „Lietuvių skalikas“ stovi greta garsaus šulinio. Sužinojome, kad skalikų veislė buvo beišnykstanti, o atkūrė tą veislę telšiškis Z. Goštautas. Šulinio vanduo skanus ir švarus. o išteka jis per meškiukų nasruose styrančius vamzdelius. Puiki visų labai mėgstama skulptūra – žaidimas „Pažink Žemaitijos sostinę“.  O didokas meškinas, ant savo nugaros susodinęs savo meškiukus ir žmonių vaikus-našlaičius, rodo rūpestingumo pavyzdį. Visus vienodai augino ir tuo pačiu „pildo“ norus tų, kurie paglosto meškino nosį. Mes glostėme tą nosį ir pageidavome saulėto oro, nes tuo metu lynojo. Ir ką jūs manot? Visą likusią dienos dalį švietė saulė!

Insulos kalvos šlaite žavėjomės Didžiąja žemaičių siena su meninėmis plokštėmis, kuriose įamžinti svarbiausi Žemaitijai įvykiai.

Katedros aikštėje yra bronzinis miesto maketas akliesiems, skulptūra „Mokykla“, skirta pirmajai Telšių mokyklai.

Aplankėme didingąją  Antano Paduviečio katedrą, kurios požemiuose pagerbėme ten palaidotus tris Telšių vyskupus. Uždegėme žvakeles. O katedros duryse gerai ištyrinėjome pavaizduotą Žemaitijos krikšto istoriją. Puikus darbas stebino visus be išimties.

Naujas, puikus amfiteatras su liftu prie Masčio ežero. Prieš metus atidengtas įspūdingas paminklas, kurį pastatė už žmonių paaukotus pinigus – be valstybės lėšų. Paminklas skirtas labai svarbiam Žemaitijos ir Rytų Pabaltijo istorijai Durbės mūšiui (1260 m. liepos 13d.) atminti. Tada buvo įveikti kryžiuočiai.
Mums patiko skaičiuoti miesto simbolį vaidinančius meškiukus ir meškutes. Jie įsikūrę visur: laiko skulptūras, patys jas atstoja labai žaismingai išsibarstę ant sutvarkytos Masčio ežero pakrantės tiltelių. Suskaičiavome per 20. Sako, kad ne visus suradome.

Pietavome kavinėje, kuri įsikūrusi šalia restoranėlio, labai kadaise pamėgto garsaus tenoro Kipro Petrausko. Ten yra ir atminimo jam lentelė. Visiems, kurie senokai lankėsi Telšiuose, patariame nuvažiuoti traukiniu ir pasimėgauti tuo, ko pas save neturime.

Išvykos dalyvė Danguolė Dabašinskienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Bendruomenės aktyvas rinkosi į popietę

Avatar

Paskelbta

data

Akimirka iš ,,Radviliškio krašto bendruomenės" šventės (iš bendruomenės archyvo)

Prasidėjus karantinui dėl koronaviruso, nutrūko ir „Radviliškio krašto bendruomenės“ tradicinės „Kavos popietės“. Bendruomenės nariai, paklusdami reikalavimams, laikėsi saviizoliacijos taisyklių, vienas su kitu ir bendruomenės pirmininku Gediminu Lipnevičiumi bendravo tik telefonu.
Sušvelnėjus karantino sąlygoms, gegužės 25 d. didžiausios Lietuvos bendruomenės – „Radviliškio krašto bendruomenės“ aktyvas nutarė susiburti ir pasitarti –  vieni kitų buvo labai pasiilgę.

Susitikime – apie rajono problemas

„Noriu pasidžiaugti, kad konservatoriai pagaliau  „perlipo per save“ ir po mano daugybės raštų jau įrengta įrankinė, kurios įrankiais  gali naudotis kapinių lankytojai. Ši idėja buvo jau seniai įgyvendinta kituose rajonuose, tačiau mūsų rajone pasiūlymai įgyvendinami tik „teisingos“ partijos atstovų, o kitų – su dideliu nenoru. Pagal teiktų pasiūlymų skaičių jau seniai pirmaujame. Neseniai teikiau  siūlymą, kad Radviliškis taptų „žaliuoju miestu“, o ne automobilių statymo aikštele. Tam reikia labai nedaug – dviračių stovų prie parduotuvių, daugiabučių gyvenamųjų namų.  Tai būtų vienkartinė investicija, daugelį gyventojų  paskatinanti važiuoti į darbą ne automobiliais, o dviračiais. Jeigu savivaldybė į šį klausimą pažiūrėtų rimtai, padarytų prie daugiabučių dviračių stogines bei stebėjimo kameras, kad ilgapirščiams nekiltų noras pasisavinti dviračių. Šiam projektui nereikėtų didelių lėšų“,- sakė G. Lipnevičius.

Pasak G. Lipnevičiaus, galima pasidžiaugti, kad jau įgyvendinama rinkiminio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  rinkiminė programa – išasfaltuota daug  šimtamečių Radviliškio gatvių. „Jau išasfaltuotos Stiklo, Šermukšnių gatvės, greitai bus sutvarkytos Vilniaus bei Klaipėdos gatvės. Įdomu, kad neilgos Vilniaus gatvės remontas tęsiasi net dvejus metus. Per vienus priešrinkiminius debatus  kalbėjome su meru A. Čepononiu ir aš pasakiau, kad per metus išasfaltuotume visas šimtametes Radviliškio gatves. Ir man tada labai patiko mero žodžiai: „Nespėsite“. Tada pasakiau, kad tai būtų galima padaryti daugiausia per dvejus metus. „Per dvejus metus įmanoma“,- atsakė meras. Tik tada kyla klausimas, kodėl taip nebuvo padaryta per 30 metų? Juk pats meras pripažino, kad  tai galima padaryti“,- sakė G. Lipnevičius.

„Dar yra daug nesutvarkytų gatvių, pavyzdžiui, V. Kudirkos gatvė išrausta ir palikta – juk žmonės eina į baseiną, į Mokesčių inspekciją“,- sakė senjorų vadovė  R. Radavičienė.

Pasak Tarybos nario ir bendruomenės pirmininko, dar viena įdomi detalė rajone – gatvės netvarkomos, tačiau už milijonus nutarta asfaltuoti kelią į Sedūnus. „Šio kelio asfaltavimas kainuos 2,5 milijono eurų, už tiek pinigų būtų galima sutvarkyti visas miesto gatves“,- sakė G. Lipnevičius.

Bendruomenės nariai prisiminė ir nepigią Eibariškių parko rekonstrukciją. „Noriu priminti, kad  šį parką buvo nutarta rekonstruoti už 480 tūkst. eurų, tačiau netikėtai suma, lyg gero vėjo pūstelėta, išaugo beveik  iki 900 tūkst. eurų. Parkas gal kelerius metus bus patrauklus Radviliškio gyventojams, tačiau po kiek laiko tokių rajono valdančiųjų darbų jį gali ištikti Antaniškių estrados likimas – ji šiuo metu visiškai apleista. Buvo prašymas iš bendruomenės pusės leisti ja naudoti bendruomenės renginiams, tačiau iš rajono vadovų pusės buvo pasiūlyta estradą nusipirkti. Gana ironiška  – radviliškiečiams siūloma pirkti savo turtą“,- sakė bendruomenės pirmininkas.

Beje, Antaniškių parko estrada  kol kas nesusidomėjo nei vienas pirkėjas.
Bendruomenės nariai iškėlė dar vieną problemą Radviliškyje – suoliukų trūkumą. „Nuo autobusų stoties iki pat Eibariškių nėra nei vieno suoliuko. Juk  mieste yra nemažai pagyvenusių žmonių, kuriems sunku pėstiems įveikti nemažus atstumus neprisėdus pailsėti“, – sakė bendruomenės moterys.

Buvo nutarta teikti siūlymą bendruomenės vardu miesto seniūnijai dėl suolelių įrengimo nuo Miško ūkio iki Autobusų stoties.  

Popietės ir kelionės kol kas ribojamos

Bendruomenės nariai sakė labai pasiilgę kelionių, tačiau dėl kol kas esančių apribojimų  vienu autobusu prie jūros ar kur kitur galėtų keliauti  mažesnė grupė žmonių. Tad buvo nutarta  palaukti, kol  draudimų keliauti ir apribojimų nebebus.

Didesnių popiečių organizavimo taip pat buvo  nutarta kol kas atsisakyti. „Skambinau į Kultūros rūmus dėl „Bočių“ repeticijų, pasakė, kad gali būti tik 20 žmonių grupė, visi privalo dėvėti kaukes“,- sakė bendruomenės senjorų vadovė  Rimantė Radavičienė. Kadangi į bendruomenės popietes susirinkdavo per 100 žmonių, popiečių organizavimą nutarta atidėti iki birželio 8 dienos.

Kai bus galima organizuoti didesnius renginius, bendruomenės narių aktyvas pasitarė, ką norėtų matyti  popietėje, kokiomis temomis pasikalbėti.

Bendruomenės planuose – talka „Darom“

„Prasidėjus karantinui neįvyko dar vienas gražus bendruomenės renginys – talka „Darom“. Šiuo metu lauke leidžiama susiburti didesnėms žmonių grupėms, tad, manau, reikėtų susirinkti tvarkyti Antaniškių parką. Pagalbos sulauktume ir iš miškininkų“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
Bendruomenės aktyvas nutarė  į talką  susiburti jau birželio mėnesį.

Apie artėjančius LR Seimo rinkimus

„Radviliškio krašto bendruomenės“ aktyvas aptarė ir artėjančius LR Seimo rinkimus.

Buvo pastebėta, kad dabartinis Radviliškio rajono žmonėms atstovaujantis LR Seimo narys A. Gaidžiūnas aktyvumu nepasižymi, o konservatorių ir socialdemokratų keliami kandidatai žinomi daugiau dėl vykusio korupcijos skandalo ir  neveiklumo, tad nutarta  jų rinkimuose į LR Seimą nepalaikyti.

Į kitą popietę bendruomenės aktyvas susitarė susirinkti birželio 8 d., 13 valandą, o  iki to laiko gal pasikeitus karantino sąlygomis, bus pakviesti ir kiti bendruomenės nariai. 

Už gražiai sutvarkytą „Radviliškio krašto bendruomenės“ namų salę jos nariai dėkoja V. Goštautienei, I. Pankrašovienei, I. Grakauskienei, M. Siudikienei, G. Chodosovskajai.

 „Radviliškio krašto“  informacija

Skaityti daugiau

Aktualijos

Autobusų tvarkaraštyje – nei valandų, nei minučių

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio gyventojai džiaugiasi prie miesto kapinių, Vingėliškio gatvėje, atsiradusia naujove –  taip reikalingu įrankių stendu.

Tačiau susidūrė su kita problema – išblukusiu autobusų tvarkaraščiu. „Atvykus tvarkyti artimųjų kapų neįmanoma įžiūrėti, kada autobusas važiuos atgal į miestą. Autobusų tvarkaraščio lenta balta, išblukusi. Vyresnio amžiaus žmonių  regėjimas ir taip jau nusilpęs, o tvarkaraščio lentoje net jaunesniems sunku įžiūrėti valandas“,- savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijai skundėsi radviliškiečiai.

Nuvykome prie kapinių pasidomėti šia problema – ir tikrai, autobusų tvarkaraščio neįmanoma įžvelgti, autobusų išvykimo laiką galima tik nuspėti iš nusitrynusių valandų likučių.

Tvarkaraštį pažadėta atnaujinti

Autobusų tvarkaraščių  atnaujinimu rajone  rūpinasi UAB „Emtra“. Jos vadovas V. Milkonas, išgirdęs apie radviliškiečių nusiskundimus dėl išblukusio tvarkaraščio, pažadėjo šią problemą operatyviai išspręsti. „Kiekvieną pavasarį atnaujiname visus rajono autobusų tvarkaraščius. Kadangi šiuo metu prie miesto kapinių susidaro didesni žmonių srautai, šį tvarkaraštį atnaujinsime pirmiausia ir tai bus padaryta jau šią savaitę“,- sakė V. Milkonas.

Tikėsimės, kad UAB „Emtra“ vadovas savo pažadą ištesės ir  autobuso laukiantiems žmonėms nebereikės jų išvykimo laiko spėti iš išblukusių valandų likučių.

P.S. Dėkojame radviliškiečiams, kurie pasitiki savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijos kolektyvu ir kreipiasi su pagalbos prašymais. Dėkojame ir atsakingų institucijų vadovams, kurie reaguoja į redakcijos iškeltas problemas ir operatyviai jas sprendžia.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019