Socialiniai tinklai

Aktualijos

Į SAMOGITOS sostinę – traukiniu

Avatar

Paskelbta

data

Kas, kur ir kodėl? Natūraliai gali kilti klausimai dėl tokios antraštės. Paaiškinsiu.
TAU (trečio amžiaus universiteto) Pasaulio pažinimo fakulteto kelionių mėgėjų grupė lankėsi Telšiuose. Jie praeitais metais atlaikė kultūros sostinės vardą. O juk Telšiai -Žemaitijos sostinė. Senose kronikose Žemaitija buvo vadinama SAMOGITA.

Sumanymą įgyvendinome važiuodami traukiniu, nes mes juk esame iš Radviliškio, o jis nuo seno vadinamas geležinkelininkų sostine. Puiki proga tai parodyti. Važiuoti traukiniu dabar mažiau madinga, nors patogumas, saugumas, greitumas ir pigumas-akivaizdūs. Nereikia nei termosiuko su kava, nei laikraščio kelionei trumpinti-viskas vietoje. Vagone minkštos sėdynės ir visi patogumai. Valanda – ir nes Telšiuose.

Mus labai draugiškai priėmė pats Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacys. Tai tikras savo krašto žinovas ir didelis patriotas. Atbėgo iki mūsų susitikimo vietos bėgte – taip nenorėjo pavėluoti, nors turėjo tam rimtą priežastį: dalyvavo Vydūno kaštonų gynime nuo sunaikinimo. Tie penki kaštonai yra sodinti paties Vydūno ir po poros metų bus šimtamečiai. Artėja Vydūno 140 metų gimtadienis. Labai tikisi tuos kaštonus išsaugoti  nors iki tos datos ir iki naujo kaštoniukų derliaus. Tada Telšių urėdija išaugintų iš tų vaisiukų medelius, o vėliau pasodintų Katedros aikštėje. Savi augo daug geriau negu atvežtiniai. Taip mes pabuvome to gražaus gesto liudininkais.

Telšiai paliko puikų įspūdį, kuris dar sustiprėjo dėl nepakartojamo pristatymo. Mes esame kaimynai, o tiek mažai žinom vieni apie kitus. Labiausiai stebina ne septynios Telšių kalvos, ne Masčio ežeras, o smulkioji architektūra. Tiek skulptūrų ir skulptūrėlių retai kur pamatysi. Bandėme pakelti „Skrynią“, skirtą žydų verslui Telšiuose atminti, pasimatavome „Meškos pėdą“, ieškojome „įleistų“ į sieną „žydukų“ ir trynėme jiems nosis – sakoma, kad tai gali atnešti pinigų ir išminties. Žydų istorija prasidėjo nuo vienos šeimos 17-ojo amžiaus pabaigoje, o jau 18-me amžiuje jie dominavo savo amatais, mokslu, prekyba. Buvo pastatytos 7 sinagogos. Dabar likusios trys, bet forma ir veikla pakeista. Telšiai suklesti. Jau po Pirmojo pasaulinio karo Telšiai tapo vienu žymiausių religinių studijų centru ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Buvo steigiamos ješivos – aukštesnės pakopos mokyklos jaunuoliams ir vyrams. Antrojo pasaulinio karo pradžioje keletui rabinų pavyko išvykti į JAV. Ten buvo įsteigta rabinų mokykla ir pavadinta Telšių ješibotu.

1921 m. įkurta pirmoji Lietuvoje žydų mergaičių gimnazija „Javne“. Ją lankė 136 mergaitės. Čia iš Kauno persikėlė žydų mokytojų seminariją-vienintelė Lietuvoje. Buvo pastatyta moderni ligoninė, veikė pirmoji fotoateljė, kuriai vadovavo laikrodininkas Chaimas.

Tolimesnis susipažinimas su Telšiais vyko dar sparčiau. Skulptūra „Žemaitijos gaublys“ stovi tarpe tarp dviejų mūrų. „Lietuvių skalikas“ stovi greta garsaus šulinio. Sužinojome, kad skalikų veislė buvo beišnykstanti, o atkūrė tą veislę telšiškis Z. Goštautas. Šulinio vanduo skanus ir švarus. o išteka jis per meškiukų nasruose styrančius vamzdelius. Puiki visų labai mėgstama skulptūra – žaidimas „Pažink Žemaitijos sostinę“.  O didokas meškinas, ant savo nugaros susodinęs savo meškiukus ir žmonių vaikus-našlaičius, rodo rūpestingumo pavyzdį. Visus vienodai augino ir tuo pačiu „pildo“ norus tų, kurie paglosto meškino nosį. Mes glostėme tą nosį ir pageidavome saulėto oro, nes tuo metu lynojo. Ir ką jūs manot? Visą likusią dienos dalį švietė saulė!

Insulos kalvos šlaite žavėjomės Didžiąja žemaičių siena su meninėmis plokštėmis, kuriose įamžinti svarbiausi Žemaitijai įvykiai.

Katedros aikštėje yra bronzinis miesto maketas akliesiems, skulptūra „Mokykla“, skirta pirmajai Telšių mokyklai.

Aplankėme didingąją  Antano Paduviečio katedrą, kurios požemiuose pagerbėme ten palaidotus tris Telšių vyskupus. Uždegėme žvakeles. O katedros duryse gerai ištyrinėjome pavaizduotą Žemaitijos krikšto istoriją. Puikus darbas stebino visus be išimties.

Naujas, puikus amfiteatras su liftu prie Masčio ežero. Prieš metus atidengtas įspūdingas paminklas, kurį pastatė už žmonių paaukotus pinigus – be valstybės lėšų. Paminklas skirtas labai svarbiam Žemaitijos ir Rytų Pabaltijo istorijai Durbės mūšiui (1260 m. liepos 13d.) atminti. Tada buvo įveikti kryžiuočiai.
Mums patiko skaičiuoti miesto simbolį vaidinančius meškiukus ir meškutes. Jie įsikūrę visur: laiko skulptūras, patys jas atstoja labai žaismingai išsibarstę ant sutvarkytos Masčio ežero pakrantės tiltelių. Suskaičiavome per 20. Sako, kad ne visus suradome.

Pietavome kavinėje, kuri įsikūrusi šalia restoranėlio, labai kadaise pamėgto garsaus tenoro Kipro Petrausko. Ten yra ir atminimo jam lentelė. Visiems, kurie senokai lankėsi Telšiuose, patariame nuvažiuoti traukiniu ir pasimėgauti tuo, ko pas save neturime.

Išvykos dalyvė Danguolė Dabašinskienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Asfaltas Polekėlė – Šilėnai darosi nesaugus

Avatar

Paskelbta

data

Visi laukėme asfalto ant kelio  Polekėlė – Šilėnai, svajojome, kaip bus gerai, kai jį išlies. Iš tiesų teko laukti ilgai, buvo galvojama, jog tai ir liks tik svajonė.

Na, jau turime asfaltą daugiau nei trejus metus. Kad ir su broku išlietas, tačiau vis tiek jis yra. Jau ir vidury asfalto punktyrinė linija nudažyta. Vadinasi,  mūsų asfaltą priėmė  jį  tikrinusi komisija, tačiau  broko nesurado. Mano manymu, viskas  buvo gražiai užglaistyta ir nebėra nei vieno kalto – juk visiems reikia kažkokios naudos – mes, lietuviai, jau tokie  esame.  Ir niekam visiškai nesvarbu, kad turime  banguotą asfaltą,visi tyli, visiems gerai.
Tik iškyla dar viena, galima sakyti, didelė bėda – mes asfalto visiškai nesaugome. Kiekvieną rudenį ir pavasarį mūsų asfaltas teršiamas  purvu. Šalia asfaltuoto kelio yra dirbami laukai, iš kurių išrieda
traktoriai  dumblinais ratais ir padargais. Ūkininkai  ir darbininkai nepasirūpina  nusivalyti savo technikos – ir pirmyn per asfaltą, kuriuo  purvas driekiasi net po keletą kilometrų. O jei palijo, pabandyk užvažiavęs ant purvo juostos pastabdyti – gali griovyje greitai atsidurti. Štai taip mes saugome savo turtą: išsiliejame lauktą asfaltą, o po to „riaumojame“ per dumblynus. Kada pagaliau  visa tai baigsis?
Žmonės mišką vežė, krovė rąstus, atrodo, prišiukšlino, tačiau pravažiavus po valandos gražu žiūrėti: sutvarkyta, nušluota. Kodėl vieni galime po darbų susitvarkyti, o kitiems visiškai tvarka nerūpi?
Na, manau, reikia tai išsiaiškinti. Nuvykau į Radviliškio rajono policijos komisariatą.  Komisariate sutikau vyriausiąjį patrulį R. Janušką su kitu pareigūnu ir jiems ir išdėsčiau visą situaciją. Nieko daug negalvojęs, R. Januška pasakė, kad turi būtinai kelią sutvarkyti prišiukšlinę vairuotojai.  Pareigūnas pasakė,  kad reikia internetu  www.e-policija.lt  užrašyti tokį įvykį ir jie ryte radę  pranešimą  greitai sureaguos, nuvažiuos apžiūrėti, nustatys kaltininkus ir nubaus tokius netvarkingus vairuotojus.  Manau, kad  perskaitę laikraštyje šią informaciją žmonės pradės  tvarkytis ir  visi supras, kad negalima asfalto teršti, jį reikia saugoti.

Saulius TaločkaSkaityti daugiau

Aktualijos

Sveikatos piramidė

Avatar

Paskelbta

data

Yra visokių piramidžių: poreikių, finansinių ir pan. Į savotišką piramidę man panaši Radviliškio poliklinika. Kodėl? Pabandysiu paaiškinti.
Kaip ir kiekviena piramidė, taip ir poliklinika, turi papėdę, kurią prižiūri ir puoselėja šios srities profesionalai. Poliklinikos aplinka – viena gražiausių mieste, kitoms gydymo įstaigoms iki jos toloka, tektų pasitempti. Ir apskritai pradedu nuo piramidės papėdės, o ne nuo viršaus, kaip būdavo priimtina tarybiniais laikais. Be to, be ūkio dalies  jokia įstaiga funkcionuoti negali.
Kaip piramidę, polikliniką supa kiti svarbūs jos funkcionavimui statiniai. Tai Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių ambulatorijos ir 11medicinos punktų. Atskiras buveines turi Psichikos sveikatos centras ir odontologai. Kasdien tūkstantinius klientų srautus aptarnauja 29 gydytojai, per šešiasdešimt vidurinio personalo darbuotojų.
Pirmajame piramidės (poliklinikos) aukšte pacientų laukia rūbinė, registratūra, elektrokardiogramų, procedūrinis ir profilaktinių apžiūrų kabinetai. Atskirai paminėsiu statistikos,Tiesiogiai stebimų trumpo gydymo kurso (DOST) kabinetą, vaistinę, aptarnaujančia klientus nuo 8 iki 19 val., bei įspūdingai skambantį „Izoliatorių“. Į jį (izoliatorių) pro atskirą įėjimą patenka sunkiomis užkrečiamomis ligomis sergantys ligoniai. Pirmajame aukšte rasite chirurgus, ginekologus ir šeimos gydytojus.
Antrasis aukštas dėl poliklinikos architektūrinių ypatumų neturi lifto, bet esant reikalui kiti specialistai nusileidžia pas lankytojus. Antrasis aukštas – šeimos ir vaikų gydytojų karalija. Čia taip pat yra buhalterija, administracija (direktorius direktoriaus pavaduotojas medicinai, vyr. slaugytoja-slaugos administratorė ir kt. asmenys, atsakingi už poliklinikos darbą). Sutikite, panašumas su piramide yra, bet šis straipsnelis ne tam.
Poliklinika, arba oficialiai VšĮ Radviliškio r. Pirminis sveikatos priežiūros centras, yra sudariusi sutartį vykdyti vyrų ir moterų kraujo profilaktinius tyrimus. Taikomos didelės nuolaidos. Jie tiems, kurie nori itin išsamaus savo sveikatos žemėlapio ir prognozių. Šie tyrimai nepriklauso prie nemokamų tyrimų kategorijos, tačiau, kaip patys suprantate, sveikata – didžiausias turtas. Pridursiu dar vieną pliusą- odontologų paslaugos nemokamos, teks susimokėti tik už medžiagas ir visa paslauga bus pigiausia rajone. Kviečiame kreiptis į mūsų specialistus, adresas: Gedimino g. 9 B, Radviliškis.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019