Socialiniai tinklai

Aktualijos

Į SAMOGITOS sostinę – traukiniu

Avatar

Paskelbta

data

Kas, kur ir kodėl? Natūraliai gali kilti klausimai dėl tokios antraštės. Paaiškinsiu.
TAU (trečio amžiaus universiteto) Pasaulio pažinimo fakulteto kelionių mėgėjų grupė lankėsi Telšiuose. Jie praeitais metais atlaikė kultūros sostinės vardą. O juk Telšiai -Žemaitijos sostinė. Senose kronikose Žemaitija buvo vadinama SAMOGITA.

Sumanymą įgyvendinome važiuodami traukiniu, nes mes juk esame iš Radviliškio, o jis nuo seno vadinamas geležinkelininkų sostine. Puiki proga tai parodyti. Važiuoti traukiniu dabar mažiau madinga, nors patogumas, saugumas, greitumas ir pigumas-akivaizdūs. Nereikia nei termosiuko su kava, nei laikraščio kelionei trumpinti-viskas vietoje. Vagone minkštos sėdynės ir visi patogumai. Valanda – ir nes Telšiuose.

Mus labai draugiškai priėmė pats Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacys. Tai tikras savo krašto žinovas ir didelis patriotas. Atbėgo iki mūsų susitikimo vietos bėgte – taip nenorėjo pavėluoti, nors turėjo tam rimtą priežastį: dalyvavo Vydūno kaštonų gynime nuo sunaikinimo. Tie penki kaštonai yra sodinti paties Vydūno ir po poros metų bus šimtamečiai. Artėja Vydūno 140 metų gimtadienis. Labai tikisi tuos kaštonus išsaugoti  nors iki tos datos ir iki naujo kaštoniukų derliaus. Tada Telšių urėdija išaugintų iš tų vaisiukų medelius, o vėliau pasodintų Katedros aikštėje. Savi augo daug geriau negu atvežtiniai. Taip mes pabuvome to gražaus gesto liudininkais.

Telšiai paliko puikų įspūdį, kuris dar sustiprėjo dėl nepakartojamo pristatymo. Mes esame kaimynai, o tiek mažai žinom vieni apie kitus. Labiausiai stebina ne septynios Telšių kalvos, ne Masčio ežeras, o smulkioji architektūra. Tiek skulptūrų ir skulptūrėlių retai kur pamatysi. Bandėme pakelti „Skrynią“, skirtą žydų verslui Telšiuose atminti, pasimatavome „Meškos pėdą“, ieškojome „įleistų“ į sieną „žydukų“ ir trynėme jiems nosis – sakoma, kad tai gali atnešti pinigų ir išminties. Žydų istorija prasidėjo nuo vienos šeimos 17-ojo amžiaus pabaigoje, o jau 18-me amžiuje jie dominavo savo amatais, mokslu, prekyba. Buvo pastatytos 7 sinagogos. Dabar likusios trys, bet forma ir veikla pakeista. Telšiai suklesti. Jau po Pirmojo pasaulinio karo Telšiai tapo vienu žymiausių religinių studijų centru ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Buvo steigiamos ješivos – aukštesnės pakopos mokyklos jaunuoliams ir vyrams. Antrojo pasaulinio karo pradžioje keletui rabinų pavyko išvykti į JAV. Ten buvo įsteigta rabinų mokykla ir pavadinta Telšių ješibotu.

1921 m. įkurta pirmoji Lietuvoje žydų mergaičių gimnazija „Javne“. Ją lankė 136 mergaitės. Čia iš Kauno persikėlė žydų mokytojų seminariją-vienintelė Lietuvoje. Buvo pastatyta moderni ligoninė, veikė pirmoji fotoateljė, kuriai vadovavo laikrodininkas Chaimas.

Tolimesnis susipažinimas su Telšiais vyko dar sparčiau. Skulptūra „Žemaitijos gaublys“ stovi tarpe tarp dviejų mūrų. „Lietuvių skalikas“ stovi greta garsaus šulinio. Sužinojome, kad skalikų veislė buvo beišnykstanti, o atkūrė tą veislę telšiškis Z. Goštautas. Šulinio vanduo skanus ir švarus. o išteka jis per meškiukų nasruose styrančius vamzdelius. Puiki visų labai mėgstama skulptūra – žaidimas „Pažink Žemaitijos sostinę“.  O didokas meškinas, ant savo nugaros susodinęs savo meškiukus ir žmonių vaikus-našlaičius, rodo rūpestingumo pavyzdį. Visus vienodai augino ir tuo pačiu „pildo“ norus tų, kurie paglosto meškino nosį. Mes glostėme tą nosį ir pageidavome saulėto oro, nes tuo metu lynojo. Ir ką jūs manot? Visą likusią dienos dalį švietė saulė!

Insulos kalvos šlaite žavėjomės Didžiąja žemaičių siena su meninėmis plokštėmis, kuriose įamžinti svarbiausi Žemaitijai įvykiai.

Katedros aikštėje yra bronzinis miesto maketas akliesiems, skulptūra „Mokykla“, skirta pirmajai Telšių mokyklai.

Aplankėme didingąją  Antano Paduviečio katedrą, kurios požemiuose pagerbėme ten palaidotus tris Telšių vyskupus. Uždegėme žvakeles. O katedros duryse gerai ištyrinėjome pavaizduotą Žemaitijos krikšto istoriją. Puikus darbas stebino visus be išimties.

Naujas, puikus amfiteatras su liftu prie Masčio ežero. Prieš metus atidengtas įspūdingas paminklas, kurį pastatė už žmonių paaukotus pinigus – be valstybės lėšų. Paminklas skirtas labai svarbiam Žemaitijos ir Rytų Pabaltijo istorijai Durbės mūšiui (1260 m. liepos 13d.) atminti. Tada buvo įveikti kryžiuočiai.
Mums patiko skaičiuoti miesto simbolį vaidinančius meškiukus ir meškutes. Jie įsikūrę visur: laiko skulptūras, patys jas atstoja labai žaismingai išsibarstę ant sutvarkytos Masčio ežero pakrantės tiltelių. Suskaičiavome per 20. Sako, kad ne visus suradome.

Pietavome kavinėje, kuri įsikūrusi šalia restoranėlio, labai kadaise pamėgto garsaus tenoro Kipro Petrausko. Ten yra ir atminimo jam lentelė. Visiems, kurie senokai lankėsi Telšiuose, patariame nuvažiuoti traukiniu ir pasimėgauti tuo, ko pas save neturime.

Išvykos dalyvė Danguolė Dabašinskienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Spalio 23-iąją nemokamos teisinės konsultacijos telefonu „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“

Avatar

Paskelbta

data

Artėjant pagrindinio šalies įstatymo – Lietuvos Konstitucijos – dienai ir tradiciškai Europos Sąjungos valstybėse minimai Europos teisės dienai, šalies teismų darbuotojai kartu su Lietuvos advokatais ir antstoliais spalio 23 dieną (penktadienį) nuo 9.00 iki 15.00 val. teiks nemokamas teisines konsultacijas telefonu.

Vadovaujantis paskutinėmis su COVID-19 plitimu susijusiomis rekomendacijomis ir kad būtų apsaugoti ne tik konsultacijas teikiantys Lietuvos teismų darbuotojai, bet ir besikreipiantys pagalbos žmonės, nemokamos teisinės konsultacijos bus teikiamos nuotoliniu būdu – Lietuvos teismų nurodytais telefonais.

Nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ vyks spalio 23 dieną nuo 9.00 iki 15.00 val. Numatoma, kad vienos konsultacijos telefonu laikas truktų iki 15 min.

Šešiuose Šiaulių apylinkės teismo rūmuose (Šiaulių, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio ir Raseinių) gyventojų skambučių lauks teisininkai. Esant poreikiui, skambinančiajam bus rekomenduojama kreiptis į renginio partnerius – Lietuvos antstolius ir advokatus, pateikiant jų telefonų numerius.

Dėl nemokamos teisinės konsultacijos gyventojams iš anksto registruotis nereikia, o tiesiog skambinti Šiaulių apylinkės teismo interneto tinklalapyje siauliu.teismai.lt ir Lietuvos teismų tinklalapyje teismai.lt nurodytais telefonų numeriais.

Šiaulių apylinkės teismas

PavadinimasKonsultuojaTelefonų numeriaiPastabos
Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 426) 61 144 (8 426) 61 144 8 676 54 057   
Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 427) 42 000 8 615 96 989   
Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 618) 71 966 (8 421) 51 282 
Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 422) 65 902 8 679 53 116 (8 422) 53 794 
Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 672 32 699   
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 41) 505 029 (8 41) 598 486  (8 41) 505 027  Civilinė teisė  
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai (8 41) 505 006  (8 41) 598 508  Baudžiamoji ir administracinė teisė  

Ne vienus metus organizuojamos nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ sulaukia didelio gyventojų aktyvumo. Jų metu profesionalūs teisininkai pataria, kaip apginti savo teises, kokių dokumentų reikia teismui, ką daro teisėjas, antstolis ar advokatas.

2019 metais į teismą kreipėsi 60 gyventojų, 2018 metais – 62. Žmonės teisininkų klausė dėl santuokos nutraukimo, turto padalijimo, vaikų išlaikymo, smurto artimoje aplinkoje, dėl nekilnojamojo turto paveldėjimo, pardavimo, nekilnojamojo turto pirkimo, našlaičių pensijos skyrimo, kaimynų triukšmo, daugiabučių namų bendro naudojimo objektų ir t. t.

„Šiemet norėtumėme visuomenei suteikti profesionalų informaciją ne tik apie ginčus, kylančius dėl darbo santykių, turto paveldėjimo, santuokos nutraukimo ar šiuo metu sparčiai populiarėjančią mediaciją, kuri yra vienas iš taikaus ginčų sprendimo būdų, bet ir apie per Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų portalą e.teismas.lt teikiamas paslaugas“, – sako renginį inicijuojančios Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Natalija Kaminskienė.

Praėjusiais metais portale e.teismas.lt užsiregistravo daugiau kaip 14 tūkstančių naujų vartotojų, o 2019 m. pabaigoje šio portalo paslaugų vartotojų skaičius siekė daugiau kaip 68 tūkstančius. Per praėjusius metus naudojantis portalu e.teismas.lt buvo pasirašyta daugiau nei 3,7 mln. elektroninių procesinių dokumentų. Be to, šiais metais karantino laikotarpiu daugiau kaip 86 proc. visų civilinių ir administracinių bylų buvo pateikta per portalą e.teismas.lt.

„Norime Lietuvos gyventojus plačiau supažindinti su Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų e.teismas.lt teikiamomis paslaugomis ir dar labiau paskatinti jomis naudotis. Portale e.teismas.lt galima teikti ir per kelias valandas gauti teismo dokumentus, susipažinti su byla ir sekti jos eigą, gauti teismo leidimą parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą, dalyvauti teisminėje mediacijoje ar dalyvauti teismo posėdyje nuotoliniu būdu“, – pažymi NTA vadovė N. Kaminskienė.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Dviejų namų padegėjui – laisvės atėmimo bausmė

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmuose paskelbtas nuosprendis 37 m. Akmenės rajono gyventojui A. D., kuris tris kartus padegė daugiabučių namų laiptines Joniškyje. Kaltinamajam už turto sunaikinimą ir sugadinimą visuotinai pavojingu būdu teismas skyrė laisvės atėmimą 2 m. 2 mėn. Be to, kaltinamasis 12-kai nukentėjusiųjų turės sumokėti beveik 13 166 eurus. 

„Nusikalstamos veikos padarytos visuotinai pavojingu būdu, nakties metu, kai gyventojai miegojo. Kaltinamasis tris kartus padegė dviejuose daugiabučiuose namuose, bendro naudojimo patalpose, esančius daiktus, – sako baudžiamąją bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų teisėja Sigita Rozgaitė. – Jis suvokė ir pavojingos nusikalstamos veikos pobūdį ir dėl to galinčius atsirasti padarinius.“

Anot teisėjos S. Rozgaitės, kaltinamasis padarė tris tyčinius apysunkius nusikaltimus. Nusikalstamos veikos padarytos tiesiogine tyčia dėl savanaudiškų paskatų. Kaltinamasis A. D. teismo posėdyje dalyvavusių nukentėjusiųjų neatsiprašė, nurodė negalintis tai padaryti.

Teismas, vertindamas kaltinamojo asmenybę, atsižvelgia į tai, kad A. D. nusikalstamų veikų padarymo metu buvo tris kartus teistas. Paskutinį kartą 2018 m. už analogišką nusikalstamą veiką, kuomet būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia padegė butą.

Kaltinamasis A. D. viso proceso metu prisipažino dėl sukeltų gaisrų ir gailėjosi. Tai kaltinamojo atsakomybę lengvinanti aplinkybė. Kaltinamojo atsakomybę sunkinančios aplinkybės: nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir naują nusikalstamą veiką padarė turėdamas neišnykusį teistumą. 

Teismas nustatė, kad Akmenės rajono gyventojas A. D. 2019 m. lapkričio 16-osios naktį, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia Joniškyje padegė daugiabučio namo pirmojo aukšto bendro naudojimo patalpoje buvusius du vaikiškus vežimėlius. Per gaisrą aprūko bendro naudojimo patalpos, sugadintos pašto dėžutės, sudegė bendro naudojimo medinės grindys ir durys.

2020 m. sausio 11 d., po vidurnakčio, kaltinamasis A. D., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia, padegė  Joniškio daugiabučio namo antrojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią bevertę sofą – lovą. Ugnis išplito ir apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos.

Kaltinamasis, įsiplieskus gaisrui, išėjo į lauką ir tolėliau stebėjo, kaip atvyksta ugniagesiai ir gesina gaisrą. Po dviejų valandų, kuomet išvyko ugniagesiai, kaltinamasis A. D. padegė to paties Joniškio daugiabučio gyvenamojo namo trečiojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią sofą – lovą. Ugnis išplito ne tik trečiajame aukšte, bet ir ketvirtajame. Per abu gaisrus apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos. Apgadintos medinės holo grindys, sugadintos gaisrinių čiaupų sieninės spintos. Ketvirtajame namo aukšte apdegė buto grindinė danga, dvigulė lova, gipsinė kambario siena. Aprūko bendro naudojimo patalpos.

Per tris gaisrus nukentėjo dešimt gyventojų, kuriems padaryti nuostoliai nuo 100 eurų iki 560 eurų. Didžiausius nuostolius – daugiau nei 10 000 eurų – patyrė daugiabučius namus administruojanti bendrovė. Gaisras padarė nuostolių ir elektros energijos tiekėjui.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmus.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019