Socialiniai tinklai

Aktualijos

Gėlynas balkone

Avatar

Paskelbta

data

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio ? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Vienas svarbiausių dalykų kabinant vazonus arba lovelius išorinėje balkono pusėje yra saugumas. Viskas turi būti pakabinta tvirtai ir saugiai, kad niekas nenukristų ant žemės ar į žemiau esančio kaimyno balkoną.

Lygiai taip pat svarbu, kad laistant augalus, vandens perteklius nevarvėtų žemyn. Jeigu tik yra tokia galimybė – tai pakabinkite gėlines taip, kad virš jų būtų stogelis ir lietus ant gėlių nelytų, tik tuomet nepamirškite nuolat laistyti augalų. O geriausia įsigyti tokius pakabinamus vazonus arba lovelius, kurių dugnuose yra drenažo skylutės, bet taip pat yra ir pritaisomi padėklai vandens pertekliui surinkti. Bet kokiu atveju, jeigu norite balkoną puošti gėlėmis, tai teks skirti tam nuolatinį dėmesį, stebint lietų ar rūpinantis laistymu.

Balkoninių augalų tręšimas – irgi svarbu, nes daugelis sodininkų, pasodinę į lovelius augalus, nepamiršta jų palieti, bet pamiršta, kad juos būtina ir tręšti. Kai sodinate augalus, tai geriausia iš karto į substratą įmaišyti ilgo poveikio ir lėtai tirpstančių trąšų granulių arba lazdelių. Jos pamažu tirps ir viso sezono metu maitins augalus. Be to, stebėkite savo augintinių lapus: jeigu žalia spalva blykšta ar mažėja žiedų, vadinasi, reikėtų patręšti. Gausesnį tręšimą paprastai mėgsta petunijos, surfinijos, sprigės, našlaitės bei kitos gėlės.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį retai kada atkreipiamas dėmesys yra vazonai, į kuriuos sodiname balkoninius augalus. Patys populiariausi yra plastikiniai ir keramikiniai, bet jie abu turi privalumų ir trūkumų. Plastikiniai vazonai ar loveliai yra lengvesni, juos lengviau pernešti į kitą vietą. Bet tas lengvumas kartais pakiša koją, nes stiprūs vėjai gali nuversti net ir didelį vazoną. Nors augalams labiau patinka keramikiniai vazonai ir loveliai, bet šie greičiau išdžiūsta, nes garina drėgmę ir per sieneles, o dėl susidarančių nuosėdų jų išorė tampa negraži. Geriausia balkoninius augalus sodinti į plastikinius indus (geriausia – į šviesiai rudos spalvos), o šiuos įstatyti į keramikinius vazonus.

Prieš įsigydami augalus arba jų kompozicijas, būtinai pasidomėkite, koks saulėtumas jiems tinka. Nes jeigu jūsų balkonas pavėsyje, tai ten tikrai neaugs saulamėgiai augalai (pelargonijos, petunijos, šlamučiai, serenčiai ar daugelis smilginių augalų), ir atvirkščiai – jeigu jūsų balkoną nuolat kepina saulė, tuomet nereikėtų rinktis dalinį pavėsį mėgstančių gėlių (sprigių, suterų/bakopų, našlaičių, dichondrų, verbenų, begonijų, alūnių.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Strateginis veiklos planas – tik fantazija?…

Avatar

Paskelbta

data

Nemažai diskusijų  balandžio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje sukėlė  Radviliškio rajono savivaldybės 2021-2030 metų strateginio plėtros plano tvirtinimas. Buvo pastebėta, jog jame nėra numatyta realių  darbų, kuriuos reikėtų įgyvendinti per dešimt metų.

Strateginį veiklos planą rengė pirmakursis?

Tarybos posėdyje  nemažai kritikos Strateginiam planui kliuvo ir iš gyventojų, ir iš Tarybos narių. Buvo pastebėta, jog plane neatsispindi tragiška rajono situacija – gyventojų vidutinis amžius pats prasčiausias šalyje, o gydytojų, tenkančių vienam gyventojui, skaičius pats mažiausias.
Kadangi į rajoną įsisukęs mokyklų naikinimo vajus, Strateginiame plane taip pat nepaminėta, kokias mokyklas numatoma uždaryti ar reorganizuoti.
Strateginio plano rengėjams kliuvo ir už tai, kad paruoštame dokumente  nėra gyventojų apklausų rezultatų.

Plane  nepakankamai nušviesta ir turizmo įgyvendinimo strategija – jame paminėti dviračių takai, kuriuos gyventojai apvažinėjo jau prieš penkerius metus.

Paminėjus tokius trūkumus, iškilo klausimas, ar toks dokumentas apskritai reikalingas – jį sudaro per 80 puslapių, o  jokios konkrečios informacijos nepateikta.

Dokumentas – tik vizija…

Savo kūrinį tarybos posėdyje bandė ginti Investicijų ir turto valdymo skyriaus  vedėjas Gintaras Pilypas. „Strateginio plano ruošimą 10 metų laikotarpiui įpareigoja Seimo nutarimai, Vidaus reikalų ministerijos įstatymai.  Jis neturi būti konkretus – ką  pasieksime, kokia  kryptimi vystysime rajoną – tai sudėlios Tarybos sprendimai. Gyvenimas keičiasi ir nėra galimybės surašyti konkrečius objektus – tai daroma ruošiant 3 metų strateginį planą. Šis dokumentas neužkerta kelio keisti rajono vystymo krypties kitai Tarybai“,- sakė vedėjas.

Tarybos narė Z. Žvikienė pasiteiravo, kur vis dėlto galima susipažinti su gyventojų apklausų rezultatais – juk įdomu, kokie rajono gyventojų lūkesčiai.

Pasirodo, apklausų rezultatai buvo patalpinti tik  savivaldybės internetinėje svetainėje, o pagal juos, pasak  G. Pilypo ir buvo kuriamas Strateginis planas.

Tad  apie 90 puslapių sudarantis dokumentas – tik vizija, kuri galimai niekada nebus įgyvendinta.

Tvarkinga gatvė bus tvarkoma …  kad gatvė būtų tvarkinga

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo G. Pilypo, kodėl ardoma  gera Vasario 16-osios gatvė. Pasak vedėjo, Radviliškio rajonas nėra tikslinė teritorija, tik geresnė už vidutinę, ir iš Europos sąjungos negavo lėšų kelių rekonstrukcijai, o tik kelių tvarkymui, gerinant eismo sąlygas. Tad  siekiant įsisavinti šias lėšas ir gerinamos eismo sąlygos trijose sankryžose: bus užtikrintas saugus pėsčiųjų judėjimas, pagerintas apšvietimas, bus lengviau judėti neįgaliesiems.

Tarp Tarybos narių buvo kilusi diskusija dėl administracijos direktorės J. Margaitienės  darbų  pirkimo konkurso už daugiau kaip 650 tūkst. eurų, nes radviliškiečiai Vasario 16-osios gatvę jau praminė „auksine“, kaip ir miesto aikštę.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Beveik 60 kartų gaisrinę saugą pirtyse tikrino ugnis

Avatar

Paskelbta

data

Prieš didžiąsias šventes, tarp jų ir Velykas, per Didįjį šeštadienį yra įprasta kūrenti pirtį. O ten, kur ugnis, visada yra didesnė ir gaisro tikimybė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiais metais degė 59 pirtys, pernai per tą patį laikotarpį liepsnojo 47. Net 45 gaisrai jose įsiplieskė dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Po kelis gaisrus sukėlė elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien pernai ugniagesiai gesino 175 pirtis. Kaip rodo penkerių metų gaisrų statistika, vidutiniškai per metus ugnis aplanko daugiau kaip 140 pirčių.

„Didžiausias gaisro pavojus pirtyje kyla dėl netinkamos konstrukcijos dūmtraukių, kai nesilaikoma norminių atstumų tarp sumontuoto šildymo įrenginio ar dūmtraukio iki degių statinio konstrukcijų. Dūmtraukis nuo jų turi būti nutolęs ne mažiau kaip 25 cm, o nuo paties šildymo įrenginio  – nuo 25 cm iki 1 m. Be to, kūrenant pirtį  patartina jos per daug neprikūrenti ir nepalikti be priežiūros. Pakuros durelės turi būti uždarytos, o malkos laikomos ne arčiau kaip per metrą,“  – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento  Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis.

Be to, priklausomai nuo pirties eksploatavimo intensyvumo, bet ne rečiau kaip kartą per metus, būtina  iš dūmtraukio išvalyti suodžius. Beje, pirties durys turi atsidaryti į išorę, jos turi būti be užraktų ar sklendžių, kad kilus gaisrui iš jos galėtumėte kuo skubiau išeiti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Skaityti daugiau

Skaitomiausi