Socialiniai tinklai

Aktualijos

COVID – 19. Nauja leksika ir mitai

Avatar

Paskelbta

data

Sakoma, kad savo priešą dera pažinti. Kaip ateitį ir kovą su bendru priešu įsivaizduoja Klausas Schwabas ir Thierry Malleretas šviežiai išleistoje knygoje „Covid-19: The Great Reset“.

Naujame pasaulyje liks mažai restoranų, ilgo atstumo kelionių, komercinio nekilnojamo turto. Tačiau išpopuliarės sveika gyvensena, darbas iš namų, ilgalaikio naudojimo produktai, e-prekyba ir maisto gaminimas namuose. “Paprasti malonumai, tokie kaip vaisių uostymas parduotuvėje gali tapti praeitimi.” (citata iš FB)

Na ką? Vėl pergyvename gana sudėtingą, prieštaringą, sunkų laikotarpį.
Manau, kad 2020 metus atsiminsime dar ilgai. Pandemija palietė įvairias verslo šakas, kultūrą, švietimą, sportą, o tai yra beveik kiekvieną iš mūsų.
Bet prisiminkime posakį: kai daugumai blogai, kažkam yra gera. Tai ir pasidžiaukime už juos.

Kaip ir kiekvienas sudėtingesnis laikotarpis gimdo įvairius mitus apie vieną ar kitą to laikotarpio reiškinį, atsiranda net nauja leksika apibrėžianti individo elgseną jo metu.
Su kai kuriais leksikos naujadarais ir mitais norėčiau jus supažindinti.
Iš pradžių apie leksiką.

Žodžiai, atsiradę per Covid-19

Dar neseniai žodžio „pandemija“ ir panašių žodžių nebuvo  daugumos mūsų žodyne, tačiau šiandien sunku ginčytis dėl jų aktualumo. Surinkau keletą rimtų ir nelabai terminų, kurie pasirodė Covid-19 dėka.

Dumskrolingas (iš angl. doom „žūtis” ir to scroll, „vartymas”)

Nesąmoningas ilgalaikis neigiamų naujienų skaitymas, kai jis tampa tam tikru malonumu. Paprastai tokios žinios eskaluoja situaciją, tačiau žmogus tiesiog negali imti ir nustoti jas skaityti.

Infodemija

Informacinė epidemija, aktyvus netikrų ir (arba) perdėtų naujienų ir statistikos skleidimas apie Covid-19.

Karantinšeimingas

Aplinkinių pyktis, manančių, kad jūs neteisingai laikotės karantino sąlygų.

Karantini

Nepaisant to, kad terminas sujungia žodžius „karantinas“ ir „martini“, susitikimų su draugais metu internetu galite mėgautis bet kokiu kokteiliu ar gėrimu.

Covididiotas (man tas patinka labiausiai)

Pirmoji reikšmė: žmonės, neįvertinę koronaviruso pavojaus, ignoruoja ir (arba) nesilaiko reikalavimų, užkertančių kelią viruso plitimui. Antroji reikšmė: žmonės, kurie pasiduoda panikai, bijo visų ir visko, parduotuvėje maistą perka be pasirinkimo, taip atimdami galimybę kitiems įsigyti reikiamų pirkinių.

Superspideris

Asmuo, kuris atsisako laikytis saviizoliacijos režimo, tampa potencialiu ligos nešiotoju. Covidivorce (Covid ir angl. dovorce „skyrybos“)
Santykių lūžis po karantino, dėl nesugebėjimo būti kartu uždaroje erdvėje.

Covidskeptikas

Skeptikai nedėvi kaukių ir nesilaiko karantino ir socialinio atstumo taisyklių. Dėl šio skepticizmo epidemija visada turės naujų ligos židinių. Remdamiesi apklausų duomenimis, ekspertai pažymi, kad 30 proc. piliečių skeptiškai vertina Covid-19.

Covidisidentai

Priešinasi priemonių ir ribojimų taikymams, susijusių su koronavirusu. Privalomu visuotiniu kaukių dėvėjimui, nuotoliniam mokymuisi ir kt. Dažnas  piketuoja, nešasi plakatą „Mes prieš neadekvačius apribojimus“, „Šiandien – antsnukiai, rytoj – apykaklės, poryt – pančiai?“ ir t.t.

Na, o dabar šiek tiek tiek apie mitus

Beje, mitai pandemijos metu lemia mūsų mąstymą, elgseną, retoriką, leksiką. Mitai – tai žmogaus bandymai paaiškinti nesuprantamą. Apie COVID-19 šiandien  žinoma nedaug. Tai  nauja infekcija, prieš kurią žmonės kol kas bejėgiai. Tad nenuostabu, kad apie koronavirusą yra tiek daug negatyvų, klaidingos informacijos, mitų. Kuo tikėti ir kuo ne?

Pirmasis mitas

Gripas yra pavojingesnis už koronavirusą, nes nuo jo miršta daugiau žmonių.

Ar taip? Remiantis naujausiais duomenimis, kuriuos skelbia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebrevesusas, mirtingumas nuo koronaviruso yra apie 3,4 proc., tuo metu, kai per metus pasitaiko ne daugiau, kaip 1 proc. sezoninio gripo aukų. Tikslus nuo Covid-19 mirtingumas taps žinomas, kai pandemija atslūgs, nes ji yra apskaičiuojama mirčių ir pasveikusių nuo viruso skaičiaus santykiu.
„Naujojo koronaviruso epidemija visame pasaulyje pasiekė „lemiamą tašką“,- pareiškė PSO vadovas, ragindamas protrūkio paveiktas šalis „skubiai imtis veiksmų“, kurie padėtų suvaldyti viruso plitimą.

Antrasis mitas

Koronaviruso nėra, mes esame apgauti.

Internete pasirodo daug klastočių, teorijų, kad nauja koronaviruso infekcija yra tik fikcija ir sąmokslo teorijos dalis. Tačiau skaičiai rodo ką kitą: pasaulyje nuo naujojo koronaviruso pandemijos pradžios užsikrėtė mažiausiai per 15 mln. žmonių, iš kurių virš 600 tūkst. mirė, rodo praėjusios savaitės naujienų agentūros AFP apibendrinti duomenys.

Trečiasis mitas

Geriausia koronaviruso panacėja yra imbieras, citrina, česnakai.

Specialių maisto produktų ar dietų, galinčių sustiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti nuo viruso nėra“, – teigia daugumą šalies gydytojų. Mokslininkai, dietologai mano, kad maistas turi būti subalansuotas, jame turi būti baltymų, riebalų, angliavandenių. Jų teigimu, ypač svarbu į dietą įtraukti vitaminą D, kuris paprastai organizme sintetinamas veikiant saulės spindulių ir yra atsakingas už imunitetą. Daugumai iš mūsų trūksta šio vitamino, nes esame priversti likti patalpose.
„Turėtume valgyti ne tik česnaką, imbierą, citriną, bet, pavyzdžiui, menkių kepenis ar bet kokią riebią žuvį, dažniau būti gryname ore“, – teigia jie.

Ketvirtasis mitas

Rūkaliai lengviau perneša koronavirusą, rečiau juo užsikrečia.

Neseniai žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad koronavirusas rūkančiuosius mažiau veikia. Tačiau tam nėra jokių patvirtintų įrodymų, jog nikotinas apsaugo nuo koronaviruso. Priešingai, yra mokslinių tyrimų, kad rūkaliai slopina savo imunitetą. Darytina prielaida, kad tokią informaciją į mokslinį „įdarą“ skleidžia  suinteresuotos šalys ir tabako gamintojai. Tabako naudojimas bet kokiu būdu yra pavojingas! O Covid-19 pandemijos metu yra mirtinas.

Penktasis mitas

Vaikai neserga Covid-19.

Dauguma vaikų užsikrečia po kontakto su užsikrėtusiais žmonėmis. Vaikams liga būna lengva, ar net besimptomė, tačiau jie gali būti ir yra viruso nešiotojai.

Šeštasis mitas

Galima užsikrėsti nuo savo augintinių.

Yra žinoma daugiau nei 40 koronaviruso rūšių ir tik 7 iš jų cirkuliuoja tarp žmonių, įskaitant ir naująjį Covid-19. Tai rašoma Didžiojoje medicinos enciklopedijoje. Žmogaus koronavirusai nepersiduoda gyvūnams. Virusologijoje nėra mistikos. Galbūt katė serga, bet turime išsiaiškinti, kuo ji serga. Naminiai gyvūnai negali užsikrėsti Covid-19 nuo žmonių ir tapti viruso nešėjais.

Septintasis mitas

Veido kaukės neapsaugo nuo koronaviruso.

Kaip žinia, kaukę turi dėvėti ne tik sergantis, bet ir sveikas žmogus. Sveikam žmogui tai profilaktika, o sergantis žmogus turi ją naudoti apsaugodamas kitus. Kaukės veikia kaip barjeras. Tik ją reikia dėvėti teisingai. Vienkartinę kaukę rekomenduojama keisti kas dvi valandas, o sergantieji ją turi keisti dar dažniau. Gydytojų teigimu, efektyviausia kaukes nešioti susibūrimo vietose, prekybos centruose, viešajame transporte, klinikose ir kt.

Aštuntasis mitas

Suprasite, kad susirgote.

„Koronavirusą diagnozuoti patiems neįmanoma: simptomai labai panašūs į peršalimo ar gripo simptomus. Dažniausiai liga prasideda silpnumu ir bendru negalavimu, kartais karščiavimu ir sausu kosuliu. Kai kuriems žmonės gali būti raumenų ir sąnarių skausmai, nosies užgulimas, sloga, viduriavimas“, – sako medikai. Dažniausiai šie simptomai vystosi palaipsniui ir būna gana lengvi. Be to, apie 80 proc. atvejų liga yra „lengva“, kartais pasireiškia lengvu negalavimu, mažu karščiavimu ar yra iš viso besimptomė.

Devintasis mitas

Virusas gali būti perduodamas per batus.

Tikimybė pernešti virusą, sukeliantį COVID-19 ant batų ir užsikrėsti virusu per batus yra labai maža. Saugumo sumetimais, ypač šeimose, kuriose kūdikiai ar maži vaikai ropoja ant grindų ar žaidžia ant grindų, rekomenduojama nusiauti batus ir palikti juos prie įėjimo. Tai neleis jūsų vaikui liestis su įvairiausiais nešvarumais, esančiais batų paduose.

Dešimtasis mitas

Alkoholis apsaugo nuo koronaviruso.

Alkoholio vartojimas neapsaugo nuo COVID-19 ir gali būti pavojingas. Dažnas ar besaikis gėrimas padidina sveikatos problemų riziką.
Tai tik keletas mitų (jų yra begalė), į kuriuos norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį. Šiaip reiktų vadovautis protingumo kriterijais, nedaryti skubotų išvadų prisiminti, kad  „mano interesai baigiasi ten, kur prasideda jūsų“. Būkime vienas kitam atidesni šiuo nelengvu mums visiems laikotarpiu. Na, žodžiu, kuo daugiau empatijos.

Viktoras Karpenko

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Antrajame mero rinkimų ture konservatoriai susikaus su „žaliaisiais“

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 11 d. įvyko Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimų pirmasis turas. Jame dalyvavo 7 kandidatai. Į antrą rinkimų turą pateko savivaldybės administracijos direktorė, Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė bei savivaldybės Turizmo ir paveldosaugos poskyrio vedėjas, buvęs meras Vytautas Simelis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (konservatorių) kandidatė Jolanta Margaitienė surinko 30,66 proc. visų rinkimuose balsavusių rajono gyventojų balsų, o V. Simelis, rinkimuose dalyvaujantis su Lietuvos žaliųjų partija, surinko 22,30 proc. visų rinkimuose balsavusiųjų rajono gyventojų balsų.

Apie praėjusius rinkimus bei kandidatus:

Jolanta Margaitienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (konservatorių) partijos kandidatė

Į antrą turą patekusi kandidatė  J.Margaitienė  priklauso  konservatorių partijai, kurios nariai rajone pagarsėjo, kai kartu su meru A.Čepononiu buvo teisiami dėl korupcijos net aštuonerius metus…  J. Margaitienė  rinkimų metu stengėsi pelnyti rinkėjų palankumą rajono seniūnijose dalindama saldainius ir zefyrus su pasibaigusiu galiojimo terminu bei lakstydama po įvairias statybvietes – neva apžiūrėti objektų. Ši konservatorė  rajono gyventojams žinoma kaip uoli buvusio mero A. Čepononio įsakymų vykdytoja. Kad J. Margaitienė neturi lyderio savybių bei savo, kaip merės, veiklos strategijos, radviliškiečiai galėjo įsitikinti debatų metu – ji lyg užsukta vis kartojo „Tęsiu Antano pradėtus darbus“. Ir tęsia – įsigijo butus Vilniuje ir Palangoje, visai kaip anksčiau Antanas.

Beje, J. Margaitienė jau du kartus buvo išrinkta į Tarybą, tačiau atsisakė Tarybos nario mandato – apgavo savo rinkėjus. Konservatoriams A.Čepononiui bei J.Margaitienei valdant Radviliškio savivaldybę, rajonas nusirito beveik į paskutinę vietą pagal atlyginimų vidurkį, lyginant su kitomis 59  Lietuvos savivaldybėmis.

Vytautas Simelis, Lietuvos Žaliųjų partijos kandidatas

Į antrą turą taip pat pateko V. Simelis, kurį daugelis rajono gyventojų prisimena kaip buvusį merą, tad patirties, kaip vadovauti rajonui, šis kandidatas turi. V. Simelis rinkimuose į mero postą dalyvavo su Lietuvos žaliųjų partija, nors daugelį metų buvo socialdemokratų partijos narys – kaip sakoma, iš raudono tapo žaliu. Kadangi ši mero kadencija bus trumpesnė, truks tik dvejus metus, belieka tikėtis, jog išrinktas meru V. Simelis gal ir nepakels rajono iš bedugnės, tačiau ir jam nepakenks.

Kazimieras Račkauskis, Socialdemokratų partijos kandidatas

Rinkimų  metu bene daugiausia plakatų bei skrajučių buvo su K. Račkauskio atvaizdu, sukurtas net filmukas, tačiau tai jam  nepadėjo net patekti į antrą turą. Tai ambicingas, pasipūtęs politikas, savo oponentams dažnai rašantis labai piktus laiškus. K. Račkauskis rajone žinomas kaip posėdžius praleidinėjantis politikas bei kaip Kontrolės komiteto neveiklus pirmininkas. Tiesa, K. Račkauskis siūlė atidaryti Vaikų ligų skyrių, kurį  konservatoriai ir  jo bendrapartiečiai socialdemokratai prieš kelerius metus  uždarė.

Tai jau treti  iš eilės šio kandidato pralaimėti rinkimai, kai jis antrame ture pralaimėjo konservatorių kandidatui, o paskutinius du  kartus – Seimo nario  ir mero rinkimuose –  net  nepateko į antrą turą. Radviliškio skyriaus socialdemokratų partijos nariai kalba, jog dėl prastų rezultatų rinkimuose, K. Račkauskis gali netekti ir Socialdemokratų partijos Radviliškio rajono skyriaus pirmininko pareigų.

K. Račkauskis sulaukė 17,14 proc. rinkėjų palaikymo.

Gediminas Lipnevičius, nepartinis

Vienintelis rinkimuose dalyvavęs nepartinis G. Lipnevičius pirmajame  ture surinko balsų tiek, kiek dvi parlamentinės partijos – „valstiečiai“ ir liberalai ar Darbo partija kartu sudėjus. Prieš dvejus metus pirmą kartą dalyvavęs mero rinkimuose šis kandidatas sulaukė 10,9 proc. balsų, o šį kartą gerokai daugiau – net 12,86 proc. balsų  nuo visų atėjusiųjų į rinkimus.

Kaip niekas kitas G. Lipnevičius  sulaukė  trukdymų, apie jį buvo aktyviai skleidžiama dezinformacija. Šie rinkimai, daugelio radviliškiečių nuomone, nebuvo švarūs. Rinkimų komisija elgėsi tendencingai, atokiai nuo balsavimo apylinkių gyvenantiems piliečiams nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balsą. Todėl dalyvavusių rinkimuose kraštiečių šiemet buvo kaip niekad mažai. Visa tai tarnavo sisteminių partijų atstovams. Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius pasiryžęs toliau dirbti Radviliškio krašto žmonėms ir tęsti savo pradėtus darbus bei duotus pažadus būdamas  Radviliškio rajono gyventojų  atstovu Radviliškio rajono savivaldybės taryboje.  

Aurimas Gaidžiūnas, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos kandidatas

„Valstietis“ A. Gaidžiūnas pirmajame rinkimų ture į Radviliškio rajono savivaldybės merus liko penktas – nepadėjo net darbo Seime patirtis. Ką ir bekalbėti, kai už Baisogaloje gyvenantį kandidatą aktyviai nebalsavo net patys baisogaliai. Kalbama, jog dėl tokio skaudaus pralaimėjimo rinkimuose A. Gaidžiūnas gali netekti ir skyriaus pirmininko posto. Beje, ketverius metus sėdėjęs Seime, A. Gaidžiūnas ne kartą pašieptas LNK KK2 laidoje, o rajone išgarsėjo ne aktyvumu kaip Seimo narys, o tuo, kad įsigijo itin prabangų BMW automobilį beveik už 100  tūkst. eurų, kuriuo sugebėjo  numušti  net dvi stirnas. Labiausiai nustebino  šio kandidato kolega „valstietis“  M. Pauliukas, einantis mero pareigas, kuris labai  nenoriai agitavo už savo bendrapartietį.

A. Gaidžiūnas surinko 10,11 proc. rinkėjų balsų.

Mantas Reutas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas

Priešpaskutinis  liko M. Reutas, kuris  rinkimų į merus kampanijos metu taip pat norėjo būti matomas bei žinomas, tačiau radviliškiečiai vis tiek vieni kitų klausinėjo „Kas tas Mantas Reutas?“ Šiam jaunam politikui dar trūksta patirties susiremti su patyrusiais kandidatais. Gal jaunam kandidatui koją pakišo ir tai, kad jis yra  liberalų partijos, kurios idėjos daugeliui piliečių svetimos dėl požiūrio į šeimą ir homoseksualias santuokas, atstovas.

M. Reutas surinko tik 3,23 proc. rinkėjų balsų.

Jurgis Baublys, Darbo partijos kandidatas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutiniu rinkimuose  liko Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas Jurgis Baublys. J. Baublys jau ne pirmą kadenciją dirba savivaldybės Taryboje ir posėdžiuose dažniausiai tyli. Tiesa, pasisako, kai sprendimai liečia jo, kaip verslininko, interesus, o šio kandidato pagyvėjimas posėdžiuose pasimatė prieš savivaldybės mero rinkimus – ir jis panoro būti žinomas.

J. Baublys surinko 3,03 proc. rinkėjų balsų.

Balandžio 25 d. antrame rinkimų ture susikaus buvęs meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis ir administracijos direktorė, konservatorė Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė.

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių gyvenimą pakeitusi pandemija koregavo ir kriminogeninę situaciją

Avatar

Paskelbta

data

Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo deleguota daug papildomų funkcijų, tarp kurių – įvairių Lietuvos vyriausybės sprendimų vykdymas, organizuojant kontrolės priemones karantino situacijai valdyti. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko ir buvo baiminamasi, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms savo uždaviniams vykdyti – operatyviai reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir nusikalstamų veikų tyrimą,  šalinti nusikalstamas veikas įtakojančius rizikos veiksnius. Šiaulių apskrities  policijos  kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija bei su ja susijęs visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Pagrindinė žinutė gyventojams – nusikalstamumas  sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę. Šiaulių apskrities policijos kolektyvą džiugina šio laikotarpio  nusikalstamumo rodikliai su minuso ženklu.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 proc. ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje  sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis kartusi, Joniškio rajone  – tris kartus. Mažiau buvo pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį jų buvo 42.

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius bei jų lyginamasis svoris bendroje nusikalstamumo statistikoje didėja. Šios kategorijos nusikaltimų per  pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 proc. iki 6 proc. Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai -6). Tačiau  sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų  šalies apskričių komisariatų.  Kolektyvas atskleidė 86,6 proc. visų registuotų nusikalstamų veikų. O Telšių apskrities policijos kolektyvas, su kuriuo nuo rudens Šiaulių AVPK dirba eksperimento sąlygomis, kaip vienas administracinis vienetas, pasiekė net 97 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Geriausiais nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliais Šiaulių AVPK gali pasigirti Šiaulių miesto ir rajono PK kolektyvas, atskleidęs 91 proc. nusikalstamų veikų, ir Joniškio PK kolektyvas, pasiekęs 94.6 proc.  nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 m. 1 ketv. jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais  metais – 41.  Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo, tik padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį buvo stebimas sukčiavimo atvejų (2020 m. 1 ketv. – 33, 2021 m. 1 ketv. – 41) dažnėjimas. 

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketv. ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 proc. jų surasta, kitų paieška tebetęsiama. Šiaulių miesto ir rajono PK ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio PK – 12 (surasta 12), Raseinių r. PK – 8 (surasta 5), Pakruojo PK -3 (surastas 1), Joniškio r. PK – 1 (surastas 1).

Eismo dalyviai buvo atsargesni ar tiesiog mažiau keliavo?

Optimistinė avaringumo statistika  Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia policijos pareigūnų kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių. O išvykusiuosius į kelionę  drausmino žinia apie padidintų pareigūnų pajėgų budėjimą keliuose. 

Per 1 šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau, negu per pusę (2020 m. 1 ketv. – 68, 2021 m. 1 ketv. – 27).

                               2020 m. 1 ketv.                                        2021 m. 1 ketv.                                       

Šiauliuose                                    34                                                             12

Radviliškio rajone 13                                                             5

Šiaulių rajone                               10                                                             3

Raseinių rajone       7                                                               3

Joniškio rajone       3                                                               0

Tik  Pakruojo rajone stebimas įskaitinių eismo įvykių augimas (2020 m. 1 ketv. – 1, 2021 m. 1 ketv. – 4).

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet (mirtis eismo įvykyje fiksuota Šiaulių rajone), sužalotųjų – nuo 81 iki  31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 m. 1 ketv. – 5, 2021 m. 1 ketv. – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų 1 ketv. sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom. Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), mažiau – Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis daugiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas  ir pagalba, dalinantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus. Visuomenės pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką.  Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas  sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.

                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi