Buvusios savivaldybės vadovės Jolantos Margaitienės byla teisme pasiekia finišo tiesiąją. Akiratyje – ne tik telefonas, bet ir savivaldybės vadovų 25 tūkst. Eurų ieškinys už neva patirtą neturtinę žalą

Gegužės 7 dieną Šiaulių apygardos teisme įvyko paskutinis baudžiamosios bylos posėdis, kuriame nagrinėta byla prieš buvusią Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorę, o dabar opozicijoje dirbančią rajono tarybos narę, TS-LKD partijos narę Jolantą Margaitienę. Byla, prasidėjusi šių metų pradžioje, apima kaltinimus dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumentų klastojimo ir patikėto turto pasisavinimo. Pati kaltinamoji J. Margaitienė tiek teisme, tiek anksčiau „Radviliškio krašto“ redakcijai teigė, kad, jos manymu, byla prieš ją yra politizuota ir turi politinio susidorojimo požymių.

Diskusijų centre – savivaldybės ieškinys dėl reputacijos ir turtinės žalos

Be baudžiamųjų kaltinimų, J. Margaitienė susidūrė ir su civiline byla – Radviliškio rajono savivaldybės administracija, vadovaujama dabartinės administracijos direktorės, socialdemokratės Eglės Ivanauskytės bei mero Kazimiero Račkauskio, J. Margaitienei pateikė net 25 tūkst. eurų vertės ieškinį dėl, kaip teigiama, savivaldybės patirtos neturtinės žalos. Anot savivaldybės, buvusios direktorės veiksmai dėl tarnybinio telefono nurašymo pakenkė institucijos reputacijai ir sukėlė neigiamų pasekmių. Taip pat J. Margaitienei pareikštas papildomas daugiau nei 1,1 tūkst. eurų ieškinys dėl turtinės žalos – būtent tokia suma, anot prokuratūros, atspindi pasisavinto ir asmeniniams tikslams naudoto telefono vertę.

Ieškinys šiuo metu nagrinėjamas Šiaulių apylinkės teisme. Sprendimas jį teikti, pasak savivaldybės, buvo priimtas gavus prokuratūros prašymą, atlikus ikiteisminį tyrimą ir įvertinus institucijai padarytą žalą bei taikomą teismų praktiką.

Nurašyto telefono istorija

Tyrimo duomenimis, 2023 metų kovą konservatorė J. Margaitienė, tuo metu ėjusi administracijos direktorės pareigas, pasirašė dokumentus, kuriais telefonas „iPhone 13 Pro“ buvo pripažintas nepataisomai sugadintu ir nurašytas. Nepaisant to, įrenginys buvo aktyviai naudojamas iki pat liepos, kai kratos metu rastas jos darbo kabinete. Telefonas buvo veikiantis, o dokumentai – kaip įtariama – suklastoti.

Pati J. Margaitienė teisme teigė, kad bylos kontekstas – politinis, o remonto išlaidas ji padengė asmeniškai. Jos teigimu, telefonas buvo sutaisytas tik tam, kad būtų galima atkurti svarbius duomenis, tačiau įmonė, kuriai telefonas turėjo būti grąžintas, taip jo ir nesulaukė. Kartu su J. Margaitiene byloje kaltinamas ir vienos privačios įmonės darbuotojas V. Dišlė, kurio sutuoktinė yra taip pat konservatorė, Tarybos narė S. Dišlė.

Ginčai dėl lygių standartų: vienam ieškinys dėl tūkstantinės žalos, kitam – jokios atsakomybės?

Savivaldybės sprendimas pateikti civilinį ieškinį J. Margaitienei sukėlė rezonansą. Tarp politikų ir visuomenės kilo diskusijų dėl galimo dvigubų standartų taikymo. Kritikai atkreipia dėmesį, kad kitiems politikams, pavyzdžiui buvusiam Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariui, socialdemokratui ir Radviliškio rajono savivaldybės mero Kazimiero Račkauskio bendražygiui, Seimo nariui Sauliui Luščikui, teismo pripažintam nepagrįstu savivaldybės lėšų panaudojimu, savivaldybės ieškiniai dėl neturtinės žalos nebuvo pareikšti. Teisme buvo pripažinta, kad S. Luščikas eidamas Tarybos nario pareigas nepagrįstai iš Radviliškio rajono savivaldybės pasisavino daugiau nei 10 tūkstančių eurų. Taigi iš J. Margaitienės savivaldybė, vadovaujama socialdemokratų K. Račkauskio ir E. Ivanauskytės, už daugiau nei tūkstančio eurų vertės telefono „nurašymą“ iš J. Margaitienės pareikalavo net 25 tūkstančių eurų neturtinės žalos atlyginimo, o iš bendrapartiečio S. Luščiko – nei cento. Tokias abejones viešai išsakė ir pati J. Margaitienė, teigdama, kad jos atžvilgiu naudojamos teisinės priemonės turi politinį atspalvį ir siekia diskredituoti ją kaip opozicijos atstovę.

Tuo metu Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis bei savivaldybės administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė neigia J. Margaitienės kritiką ir „Radviliškio krašto“ redakcijai buvo pateikę atsakymą, kad savivaldybės veiksmai buvo atlikti pagal teisėtą procedūrą ir remiantis prokuratūros išvadomis. Į po gegužės 7 dieną teismo posėdyje jiems išsakytą kritiką straipsniui pasiekiant spaudą neatsakė meras ir administracijos direktorė dar neatsakė. Gavę jų atsakymus publikuosime juos kitame savaitraščio numeryje.

Plačiau nei viena byla?

Šis atvejis atskleidė platesnį klausimą – kiek viešųjų lėšų panaudojimas politiniuose sluoksniuose yra skaidrus? Jau kuris laikas žiniasklaidoje pasirodo informacija apie galimus pažeidimus, susijusius su tarybos narių išlaidų kompensavimu. Ypatingą klausimą visuomenei sukėlė tai, kad už nepagrįstai pasisavintą kone 10 kartų didesnę nei J. Margatienės nepagrįstai pasisavintą sumą tokie politikai, kaip savivaldybę valdančią socialemokratų partiją atstovaujantys S. Luščikas, teisme jokio savivaldybės ieškinio dėl reputacinės žalos nesulaukė. Pats S. Luščikas „Radviliškio krašto“ redakcijai yra teigęs, kad nežada plačiau komentuoti galimai J. Margaitienei ir jam savivaldybės taikomų dvigubų standartų. Seimo narys tik paminėjo, kad visą procesą palieka vertinti teismui. Gegužės mėnesį redakcija kreipėsi į S. Luščiką prašydama dar kartą pamokentuoti situaciją, tačiau į klausimus redakcija nesulaukė atsakymų. Gavę publikuosime juos kitame savaitraščio numeryje.

Teismo sprendimas – vėliau

Kol kas Šiaulių apylinkės teismas sprendimo dar nepaskelbė. Bylos nagrinėjimas tęsis vasaros pabaigoje, o iki tol bus siekiama gauti papildomos informacijos iš „iPhone“ atstovų Lietuvoje dėl galimos remonto kainos. Galutinis verdiktas lems ne tik baudžiamosios bylos baigtį, bet ir tai, ar Radviliškio rajono savivaldybės ieškinys dėl neturtinės žalos bus tenkintas.

Bus daugiau…

Emilija Laukagalytė


Total
0
Dalinasi
Related Posts