Baisogalos kultūros centro direktorei – kaltinimai dėl mobingo

Kad įstaigos vadovas būtų kaltinamas dėl mobingo naudojimo – Radviliškio rajone turbūt pirmas atvejis. Bent jau garsiau nuskambėjusių tokių istorijų girdėti neteko. Baisogalos kultūros centro valytoja Laimutė (redakcijai vardas ir pavardė yra žinomi) kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės merą Vytautą Simelį bei administracijos direktorę Jolantą Margaitienę, prašydama užstoti ją nuo direktorės Justės Juškaitės mobingo bei padėti išlikti darbe. Šiuos prašymus moteris surašė prieš sumokėdama policijos skirtą baudą už tai, kad neva „išplūdo necenzūriniais žodžiais Justę Juškaitę ir įžeidžiamai kibo prie jos“. Redakcijai kultūros centro valytoja sakė direktorės nekeikusi. Esą pati vadovė nuolat kimba prie jos darbo, nuteikinėja priešiškai kitus darbuotojus.

Prašė apginti nuo mobingo

Laimutė Baisogalos kultūros centre dirba jau 26-27 metus. Kaip sako moteris, iki pensijos jai liko 6 metai ir į kitą darbą nelabai kas priims. Ilgus metus valytoja dirbo ramiai. Situacija pasikeitė, prieš trejus metus, pradėjus kultūros centrui vadovauti naujai direktorei Justei Juškaitei. Prašymuose merui bei administracijos direktorei Laimutė pasakoja, kad neva ją norėta „melu ir apgaule“ atleisti iš darbo, o po to prasidėję „kryžiaus keliai, norint apginti darbo vietą“. „Jau trys metai tęsiasi naujos kultūros centro direktorės Justės Juškaitės nuolatinis mobingas, perdėtai neigiamas dėmesys“ – guodžiasi savivaldybės vadovams kultūros centro darbuotoja. Esą jos darbas stebimas per padidinamąjį stiklą, o kas galima kitai valytojai, to Laimutei neleidžiama.

Apkaltinta iškeikusi direktorę

Liepos 23 d. tarp Laimutės ir jos vadovės J. Juškaitės kilo konfliktas. Dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo policija valytojai surašė administracinio nusižengimo protokolą ir pasiūlė sumokėti pusę už šį nusižengimą numatytos minimalios baudos – 15 eurų. Ilgametė kultūros centro darbuotoja sakė eidama į darbą jaučianti įtampą. Dėl patiriamų emocijų ir kitų sveikatos sutrikimų moteris paskutiniu metu kreipėsi į gydytojus, buvo laikinai nedarbinga. „Direktorė sakė, kad išvadinau necenzūriniais žodžiais, o to nebuvo“ – pasakojo Laimutė. Kai įvyko konfliktas, kultūros centre buvo tik trys darbuotojos: valytoja, direktorė ir administratorė. Valytoja dirbanti Laimutė norėjo direktorės paklausti, kodėl ji kitam darbuotojui Vilimui Malinauskui liepė ją perspėti neplatinti vienos nuotraukos. Valytoja atėjo į direktorės kabinetą, uždarė duris ir norėjo kalbėtis su direktore dviese. Pokalbis nepavyko, nes tuojau buvo pakviesta administratorė. Savo kaltę dėl padaryto nusižengimo policijai moteris pripažino dėl didelio susijaudinimo, baudą sumokėjo. Dabar Laimutė su jauduliu laukia, kaip teks dirbti toliau, nes savo darbą mėgsta.

Vilimas Malinauskas: „viskas pasikeitė dėl vieno žmogaus“

Į valytojos pusę stojo ilgametis Baisogalos kultūros centro meno vadovas, pelnęs nemažai apdovanojimų, keturių meno kolektyvų vadovas, kompozitorius ir rašytojas bei Baisogalos garbės pilietis Vilimas Malinauskas. Jis sako, kad viskas pasikeitė dėl vieno žmogaus. Šis žmogus – nauja kultūros centro vadovė J. Juškaitė. Vadovaujant ankstesnei direktorei, atmosfera kolektyve buvusi puiki, o šiuo metu kolektyvas esąs susiskaldęs į tris grupes. Dalis darbuotojų prie situacijos prisitaikė, nes jiems reikia pragyventi.

Jaučiasi esąs nepageidaujamas

Maestro, turbūt daugiausiai iš baisogališkių pasiekęs žmogus, kultūros centre dirbantis 45 metus, bendro darbo stažo sukaupęs 60 metų, sakosi jaučiantis savo svorį ir žinantis, ką Lietuvai yra padaręs, todėl nebijantis kalbėti. V. Malinauskas skundėsi, kad jaučiasi „išjungtas“ iš kolektyvo. Jam tenka net per kitas duris vaikščioti. Esą direktorė net viešai sakė, kad kultūros centrui V. Malinauskas nereikalingas, kaip ir jo vadovaujama kapela „Žvangulis“. Nesudarytos sąlygos šiam meno vadovui su kolektyvu dalyvauti konkursuose bei koncertuose, nes direktorė atsisakė didesnio autobuso, o turimas 9 vietų autobusiukas nesutalpina visų žmonių. Pasak meno vadovo V. Malinausko, kitiems darbuotojams netgi draudžiama užeiti pas jį į kabinetą. Perdėtai kontroliuojamas ir jo darbo laikas.

Konfliktas įvyko dėl neaiškios nuotraukos

Pasak V. Malinausko, įtampa tarp direktorės J. Juškaitės ir kultūros centro valytojos prasidėjo prieš trejus metus. Jis spėjo, kad direktorė Laimutę ėda ir ėda dėl to, kad ji anksčiau yra parašiusi skundą. Vadovė vis kabinėjasi dėl valytojos darbo, atidžiai seka darbo laiką. Liepos mėnesį direktorė V. Malinauskui paskambino ir pasakė: „atsiprašau, kad jus trukdau atostogų metu. Valytoja Laimutė platina jūsų nuotrauką, kur esate girtas darbo metu“.  Apie tai jis pasakęs Laimutei. Meno vadovas tikina, kad žino, jog Laimutė tokio dalyko nedarytų, kad tokios nuotraukos būti negali, ir tai – eilinė provokacija. Jis spėjo, kad vadovė taip pasielgė, norėdama jį su Laimutė supykdyti. Kitos darbo dienos rytą direktorė jam išmaniajame telefone tą nuotrauką parodė – joje matyti kažkur gamtoje gulintys du vyriškiai. „Pasakiau, kad nieko blogo nematau, nesiaiškinau nieko“, – pasakoja V. Malinauskas. Sužinojusi apie direktorės kalbas, Laimutė susinervino, pradėjo gerti vaistus, po to įvykęs konfliktas su direktore. Meno vadovo nuomone, Laimutė necenzūriniais žodžiais direktorės išvadinti negalėjo.

Direktorė neigė siekianti „išėsti“ valytoją  

Baisogalos kultūros centro direktorė J. Juškaitė neigė kam nors sakiusi, kad valytoja ją išvadino necenzūriniais žodžiais. Jauna kultūros centro vadovė pasakojo, kad liepos 23 d. konflikto metu valytoja Laimutė elgėsi agresyviai, rėkė, užtrenkė duris bei neleido jai išeiti iš kabineto. Riksmai tą kartą kilo dėl nuotraukos. Valytoja esą yra padariusi nuotrauką, kurioje vienas darbuotojas, Laimutės teigimu, esąs neblaivus. J. Juškaitė paprašė tų žmonių su Laimute pasikalbėti. Vadovei norėjosi, kad valytoja suprastų, kad jos elgesys yra nepagarbus. Pasak direktorės, ji nesiekia, kad valytoja išeitų iš darbo, tačiau pripažino, kad prieš keletą metų bandyta kalbėtis, kad Laimutė iš darbo išeitų bendru sutarimu. Puse etato dirbanti moteris nesusirado kito darbo ir kultūros centre pasiliko. Direktorė nepripažino, kad ji skaldo kolektyvą, tačiau neneigė, kad skundų savivaldybės administracijai dėl jos nesutarimų su darbuotojais yra buvę. Dar prieš karantiną savivaldybės atstovai buvo atvažiavę į kultūros centrą aiškintis situacijos.  

Administratorė Šarūnė: „Laimutė pati puola ant direktorės“

Konfliktą tarp valytojos ir direktorės stebėjusi administratorė Šarūnė Baltrūnienė teisino direktorės veiksmus. Kultūros centro administratorė sako, kad nėra taip, kad direktorė stengtųsi valytoją išvaryti. Ji papasakojo:

– Galiu pasakyti tik tiek, kad Laimutė nuo pat pradžių kėlė konfliktines situacijas savo prastu darbu. Kita valytoja dirba kuo puikiausiai, o Laimutė dirba aplaidžiai. Apie tai su valytoja buvo daug kalbėta. Moteris elgiasi piktybiškai, pati puola ant direktorės, elgiasi nepagarbiai. Vieną dieną išaiškėjo, kad Laimutė dalinasi vieno žmogaus nuotrauka. Jis apie tai sužinojo. Tada Laimutė atėjo ir užsipuolė direktorę. Valytoja pradėjo šaukti, uždarė kabineto duris. Direktorė ėmė kviesti mane. Bandžiau atidaryti užremtas duris. Mačiau, kad direktorė buvo išsigandusi, o Laimutė šaukė ant jos. Necenzūrinių žodžių, smurto Laimutė nevartojo, tik aršiai kalbėjo. Moteris galbūt dėl savo amžiaus jaučiasi pranašesnė. Priekaištų jai nebesakome, nebendraujame. Žinom, kad ji „pletkina“, išneša iš centro darbo reikalus. Laimutei atrodo, kad vyksta mobingas, bet tai ji pati elgiasi taip, kad kiti su ja nebendrautų arba elgtųsi atsargiai. Su visais darbuotojais esame žmogiški, su visais sutariame. Laimutė nepritapo savo veiksmais ir kalbomis.

Savivaldybės vadovai apie situaciją informuoti

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė bei meras V. Simelis patvirtino, kad jie Baisogalos kultūros centro valytojos Laimutės pagalbos prašymus yra gavę. Jie taip pat informavo, kad ir anksčiau iš šios įstaigos darbuotojų yra buvę gauta skundų. Savivaldybės vadovai teigia, kad jų „aplinkybės ir priežastys buvo išsiaiškintos”.  Kokių veiksmų imsis dėl mobingo kultūros centre, savivaldybės vadovai neinformavo.

Pasak kultūros centro darbuotojų, jie spėja, kad savivaldybės vadovai ne kartą bandė J. Juškaitę pabarti, tačiau „pagerėjimai“ buvo trumpalaikiai. Kokių priemonių bus imtasi šį kartą, parodys laikas.

Rita Grigalienė

Total
13
Dalinasi
Related Posts