Socialiniai tinklai

Aktualijos

Atmestas prezidentės veto nepažabos korupcijos Radviliškio rajone

Avatar

Paskelbta

data

Seimas atmetė prezidentės D. Grybauskaitės veto – savivaldybėse toliau galės būti sudaromi vidaus sandoriai.

Už veto balsavo 42 Seimo nariai, prieš – 77, o susilaikė 4. Tai reiškia, kad Seimui grąžintas Viešųjų pirkimų įstatymo projektas, priimtas be prezidentės siūlytų pakeitimų – ji siūlė uždrausti vidaus sandorius.

Prieš veto balsavo 32 „valstiečiai“, visi 17 socialdemokratų, 11 konservatorių, septyni Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos nariai, po 6 „tvarkiečius“ ir liberalus.

Nutarta nemažinti savivaldybių galių

Kovo pabaigoje Seimo priimtos pataisos leido vidaus sandorius sudaryti savivaldybėms ir jų kontroliuojamoms įmonėms, tačiau neleido naudoti tokios praktikos valstybės ir savivaldybės įmonėms, bendrovėms, kuriose valstybei priklauso daugiau kaip pusė akcijų.

Atsisakyti vidaus sandorių savivaldybėse dėl korupcijos rizikos ragino Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės kontrolė, Konkurencijos taryba, Viešųjų pirkimų taryba, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Valstybės vadovė dabar privalės per tris dienas pasirašyti ir oficialiai paskelbti naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymą, kuriame yra numatyta sugriežtinti vidaus sandorių kontrolę, bet palikti šią teisę tik savivaldybių įmonėms.

Būtina užtikrinti griežtesnę savivaldybių kontrolę

Daugelis valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovų Seime kritikavo prezidentės pasiūlymą išvis atsisakyti vidaus sandorių galimybės, tvirtindami, kad tai pažeis mažesniųjų savivaldybių gyventojų teisėtus lūkesčius turėti savas, vietinei valdžiai priklausančias viešojo transporto, komunalinio ūkio tvarkymo ir kitokias įmones. Tačiau pasisakę už veto priėmimą politikai sutiko su prezidentės argumentais, kad vidaus sandorių uždraudimas sudarytų sąlygas realios konkurencijos užtikrinimui savivaldybių lygmenyje.

Pasak premjero S. Skvernelio, palikus vidaus sandorius savivaldybėms būtina užtikrinti kuo griežtesnę jų kontrolę ir efektyvią kovą su korupcinėmis apraiškomis.

Prieš prezidentės veto balsavę parlamentarai teigia, kad Europos Sąjunga leidžia vidaus sandorius, skaidruma juose galima užtikrinti, nemažinant savivaldybių galių.

Parlamentarų nuomone, „rinkti vietiniai politikai savivaldybėse tikrai nesuinteresuoti apiplėšti savo žmonių. Tikrai nėra taip, kad visi be išimties vietiniai politikai ir apskritai politikai yra korumpuoti ir papirkti“. Turbūt su šiuo teiginiu nesutiktų daugelis Radviliškio rajono gyventojų, žinančių ir matančių, kaip rajone išsikerojusi korupcija.

Savivaldybes pavadino „šėryklėlėmis“

Pasak prieš vidaus sandorių sudarymą savivaldybėse pasisakiusių parlamentarų, vis daugiau pasirodo informacijos apie neefektyviai veikiančias valstybės, savivaldybės įmones. Pasak A. Bilotaitės, savivaldybės ir jų valdomos įmonės pastaruoju metu tapo „šėryklėlėmis“, per kurių vidaus sandorius išleidžiamos milžiniškos sumos.

Pagal Valstybės kontrolės išvadas, kai kurių savivaldybių viešuosiuose pirkimuose Lietuvoje klesti visiška betvarkė. Prisiminkime skandaluose skendinčios Radviliškių rajono savivaldybės kai kurių viešųjų pirkimų istorijas. Administracijos direktorei J. Margaitienei pirktas prabangus tarnybinis automobilis už 30 tūkst. eurų, kurio pirkime Viešųjų pirkimo tarnyba įžvelgė pažeidimų, o kito automobilio pirkimą liepta apskritai nutraukti. Brangiai  pirkta savivaldybės informacijos viešinimo paslauga taip vadinamame „oficioze“ – per 72 tūkst. eurų. Šią sutartį taip pat buvo rekomenduota nutraukti, tačiau savivaldybė mirk – gyvenk nori turėti savo laikraštį, tad ir toliau taškomi pinigai viešinimui, o Viešųjų pirkimų skyriaus darbuotojai buvo už tokių sandorių sudarymą „paskatinti“ baudomis. O kur dar sudarytos ir nutrauktos sutartys dėl baseino papildomų darbų pirkimo už 125 tūkst. eurų. Kaip matome, Radviliškio rajono savivaldybė – tikra „šėrykla“ korumpuotiems valdininkams.

STT: Sandoriai sudaro prielaidą piktnaudžiavimui

Prezidentės nuomone, vidaus sandorius savivaldoje palikęs Seimas sukūrė terpę korupcijai, neskaidriam valstybės lėšų naudojimui ir nepotizmui savivaldoje klestėti.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir Valstybės kontrolės nuomone, vidaus sandoriai sudaro prielaidų piktnaudžiavimui, korupcijai, neracionaliam ir neskaidriam valstybės lėšų panaudojimui ir neužtikrina Lietuvos žmonėms geriausios kokybės paslaugos už mažiausią kainą.

Per pastaruosius penkerius metus savivaldybės vidaus sandoriams išleido beveik 400 mln. eurų. Konkurencijos tarybos atlikto tyrimo duomenimis, vidaus sandoriai perkamos atliekų tvarkymo paslaugos kainą gali išauginti net iki 100 procentų, o už tai turi sumokėti gyventojai.

Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucija įpareigoja savivaldybes savo veikloje paisyti sąžiningos konkurencijos, todėl viešųjų paslaugų teikėjas privalo būti atrinktas konkurso būdu.
Siekiant savivaldybėms palengvinti viešųjų pirkimų vykdymo procesą, Viešųjų pirkimų tarnyba artimiausiu metu ketina rengti daugiau mokymų savivaldybėms, taip pat parengti naujai priimtų įstatymų komentarus ir metodines rekomendacijas.

Prezidentės D. Grybauskaitės komentaras

Po Seimo balsavo Prezidentūra paskelbė šalies vadovės komentarą: „Balsavimas nenustebino – akivaizdu, kad politinės valios kovoti su korupcija ir šiame Seime nepakanka. Ignoruodami STT, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Konkurencijos ir Viešųjų pirkimų tarnybų ir Valstybės kontrolės rekomendacijas atsisakyti vidaus sandorių kaip vienos neskaidriausių pirkimų formų, parlamentarai palieka atvirą landą korupcijai savivaldybėse“, – sakoma pranešime spaudai.

Parengta pagal spaudą

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Prašome pagalbos identifikuojant šias moteris

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono  komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sugadintų parduotuvės prekių. Prašome pagalbos, identifikuojant šių moterų, galinčių turėti tyrimui reikšmingos informacijos, asmenybes.

Asmenis, atpažinusius vaizdo įraše matomas moteris, prašytume paskambinti vyriausiajam tyrėjui Laimonui Petkevičiui telefonu (8 700) 61481 arba parašyti elektroniniu paštu laimonas.petkevicius@policija.lt.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šiaulių pareigūnai demaskavo „greitosios pagalbos“ tašką Kuršėnuose

Avatar

Paskelbta

data

Ankstų spalio 21-osios rytą Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato pareigūnai Kuršėnuose surengė operaciją, kurios metu pričiupo „greitąją pagalbą“ namine degtine drebulio purtomiems klientams   teikiančius „gyduolius“.

Prie Daugėlių gatvėje esančio daugiabučio namo pareigūnai atvyko anksti ir jau septintą valandą užfiksavo  į laiptinę, kurioje, įtariama, buvo  vykdoma nelegali prekyba „naminuke“, traukiantį vyruką. Po kurio laiko išėjusį kuršėniškį tyrėjai sulaikė  ir pas jį rado  0,2 l talpos stiklinį buteliuką su „vaistais“, kurie skleidė specifinį naminės degtinės kvapą. Vyras nurodė,  kur tą skystimėlį nusipirko. Pirkėjas dievagojosi, kad naminės degtinės  reikėjo būtinai, nes jautėsi labai blogai, kadangi vakar gėrė.

„Žinojau, kad nelegalu, pirkau todėl, kad reikėjo atsigauti, nes parduotuvėje be 10 val. nebūčiau gavęs atsigauti, o  krūtinėje – skausmas… – aiškino sulaikytasis.

Vos spėję išsiskirti su šiuo „ligoniu“, pareigūnai pamatė jau kitą, traukiantį į tą pačią laiptinę. Šis buvo sulaikytas, išeinantis pro duris. „Vaistus“ jis buvo suvartojęs vietoje, nes tokia galimybė buvo  sudaryta. Patekę į „greitosios pagalbos“ buto vidų, pareigūnai rado sugraduotas stiklines, į kurias buvo pilamas kliento pageidaujamas kiekis vartoti vietoje.

Kol pareigūnai bute darė kratą,  sutartiniu ženklu į duris pasibeldė dar septyni „ligoniai“. Pareigūnų pasirodymas tarpduryje juos labai nuvildavo. Ir tik tada, kai prie daugiabučio privažiavo policijos automobilis, klientai išsilakstė ir į duris nebesibeldė.

Pareigūnai pas čia gyvenančią 64 metų moterį ir 52 metų jos sugyventinį rado apie 20 litrų skysčio, turinčio specifinį naminės degtinės kvapą, bei 33  pakelius cigarečių FEST, nepaženklintų Lietuvos Respublikos banderolėmis.

Dėl neteisėto naminių stiprių alkoholinių gėrimų laikymo ir realizavimo  pradėtas ikiteisminis tyrimas, o dėl akcizais apmokestinamų prekių įsigijimo ir laikymo – administracinė teisena.

Buto šeimininkė dėl neteisėto naminių stiprių alkoholinių gėrimų laikymo ir realizavimo jau teista anksčiau.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019