Socialiniai tinklai

Aktualijos

Ar emociniu drabužių apsipirkimu mes puošiame save?

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras reguliariai atlieka mišriųjų atliekų konteinerių patikrą, kad nustatytų, kokios neišrūšiuotos atliekos atkeliauja į sąvartyną ir yra priverstos nugulti į atliekų kapinyną.

Kol Lietuvą sukaustęs griežtas karantino apribojimas „užšaldė“ verslus ir apribojo gyventojų įprastą gyvenimo ritmą, tuo pačiu padovanojo laiko apžvelgti ir susitvarkyti savo gyvenamąją aplinką.

Šiuo sudėtingu periodu Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojai pastebi, kad gyventojų išmetamų atliekų kiekis – ženkliai padidėjęs. Viena dažnesnių pasitaikančių atliekų rūšių ypatingai neramina – tai tekstilės gaminiai, paprastai sakant – drabužiai, avalynė, patalynė, antklodės, minkšti (pliušiniai, medžiaginiai) žaislai, užuolaidos ir kitos tekstilės gaminių atliekos.  „Nors drabužių ir kitų tekstilės gaminių parduotuvės Lietuvoje karantino laikotarpiu buvo uždarytos, tokios rūšies atliekų ženkliai pagausėjo, o tai apskritai didina bendrųjų atliekų kiekius“ – konstatuoja ŠRATC sąvartyno priėmėja.

Tekstilės pirkimo poreikis Lietuvoje karantino laikotarpiu sumažėjęs ir kardinaliai pasikeitęs, bet pradėjus dirbti ne maisto prekių parduotuvėms ir nusidriekus žmonių eilėms prie dėvėtų drabužių parduotuvių parodo, kad žmonės išsiilgę savo senų įpročių. Nors apsipirkimas tokio tipo parduotuvėse, vadinamose „second hand“ (lietuviškai „iš antrų rankų“), skatinamas laikantis žiedinės ekonomikos principų, vis tik tai yra didelė žala Lietuvos aplinkai, nes pigiai nupirkti drabužiai mažiau vertinami ir dažniausiai greičiau atsiduria sąvartyne.

Daugelis jūsų nesutiksite ir sakysite, kad tai vienintelis būdas apsipirkti pagal finansines galimybes. Ir ši, „second hand“ parduotuvių galimybė yra tikrai puiki, ne tik dėl pigios kainos, bet ir dėl galimybės įsigyti tvarų, kokybišką drabužį ar daiktą už patrauklią kainą.

Vienintelis, ir ko gero svarbiausias dalykas, kad neapgalvotai perkamų drabužių kiekis, spintoje jau esantis drabužių perteklius, palaipsniui iškeliauja deginti arba į sąvartyną, kur yra laidojami, t. y.  didinant ne tik aplinkosauginę taršą, bet ir atliekų sąvartyno eksploatacijos kaštus, o tai įtakoja ir vietinės rinkliavos mokesčio dydį gyventojams. 

Viso bendrame atliekų sraute Lietuvoje, įskaitant ir Šiaulių regioną, tekstilės atliekos sudaro maždaug 8 proc. visų komunalinių atliekų srauto Lietuvoje. Tekstilė, ypatingai iš sintetinio pluošto, kurio yrimo procesas labai lėtas ir gali trukti iki kelių šimtų metų, yra nemažesnė problema nei plastiko atliekų tvarkymas.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro specialistai pataria, pirmiausia prieš perkant įvertinti ir apsvarstyti ar drabužis tikrai reikalingas, ar tai nėra tik vartotojiškumo įtaiga.  O susikaupusius atliekamus drabužius tiesiog parduoti, dovanoti labdarai, nepasiturintiems asmenims, ar kūrybiškai panaudoti gaminant kitą produktą. Jei vis dėlto nuspręsite nebedėvimus drabužius išmesti, pasirinkite tam skirtus tekstilės atliekų konteinerius (paspaudus žodį „konteinerius“ ir pasirinkę savivaldybę, rasite tekstilės konteinerių stovėjimo adresus ir tuštinimo grafiką). Taip pat tekstilės gaminius galima nuvežti į atliekų surinkimo aikšteles (spausti žodį „aikšteles“ ir pasirinkti savivaldybę), „Daiktų kiemas“ stoteles* ar atiduoti VšĮ Socialinių inovacijų  centrui, kuris šiuo metu vykdo projektą ,,Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra” ir neatlygintinai priima švarius, natūralaus audinio (vilna, medvilnė) drabužius. Platesnę informaciją rasite paspaudę nuorodą, (https://www.sicdirbtuves.com).

Primename, kad mesti ar palikti šalia bendrųjų atliekų konteinerių tekstilės atliekas – draudžiama.

„Daiktų kiemas“ stotelės priima visus tekstilės gaminius, išskyrus rūbus ir batus.

ŠRATC informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

III Tarptautinis jaunųjų atlikėjų konkursas ,,Muzikuojantys berniukai”

Avatar

Paskelbta

data

Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos organizuojamas III tarptautinis konkursas „Muzikuojantys berniukai“, įvyko šių metų kovo 26 d.

Konkursas sulaukė net 78 dalyvių iš daugelio Lietuvos (Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Varėnos, Kretingos, Kauno, Radviliškio, Šiaulių, Švenčionių r., Druskininkų, Raseinių) bei Latvijos (Liepojos, Rygos, Malpils, Jekabpils) miestų. Sudėtingomis karantino sąlygomis – tai didelis pasiekimas ir konkurso populiarumo bei reikalingumo patvirtinimas.

Kaip ir daugelis šiuo metu organizuojamų renginių, konkursas vyko nuotoliniu būdu (klausomi ir vertinami konkurso dalyvių vaizdo įrašai). Svarbu paminėti, kad ne tik įrašų darymas, bet ir visas mokymo procesas jau beveik pusę metų tęsiasi tik per nuotolį. Šiandien dažnai vartojamas terminas „nuotolis“, įvairiose veiklose turi ir skirtingą prasmę, ir nevienodas tikslo siekimo galimybes. Praktiniame muzikos atlikimo mokyme – tai neįtikėtinas iššūkis. Ką reiškia nuotolinis darbas muzikos meno bei muzikos instrumento įvaldymo mokyme, kai svarbu ne tik žinių ir informacijos perteikimas (kuris, žinoma vyksta lėčiau ir sunkiau), bet ir daug kitų, specifinių profesinių dalykų: atidus klausymas, aiškus girdėjimas, kūno padėtis ir laisvumas grojimo metu, judesių tikslumas, muzikos pojūtis, emocija, energija ir kt. Visa tai perteikti (ir mokytojui, ir mokiniui), kai skiria ekranas, išties sudėtingas iššūkis, tad, visi jį priėmę ir sugebėję pasiekti gero rezultato, verti didžiulės pagarbos ir dėkingumo žodžių: konkurso dalyviams už jų savarankiškumą, užsispyrimą, darbštumą, norą muzikuoti; mokytojams už išradingumą, kūrybingumą, ištvermę, rūpestį, meilę vaikams ir muzikai.

 Laisvai pasirinktą konkurso dalyvių programą skirtingose amžiaus grupėse (bendras dalyvių amžius 6 – 18 metų) vertino dvi tarptautinės žiuri komisijos: pianistų – pirmininkas Latvijos muzikos akademijos profesorius Normuds Viksne, nariai profesorius Rokas Zubovas ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Biruta Vaišienė; stygininkų (smuikininkų ir violončelininkų) – pirmininkė Sandra Grinberga (Latvija), narės LMTA lektorė, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, S. Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Kristina Kupšienė ir Klaipėdos J. Karoso muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Liuda Kuraitienė. Dalyvių pasirodymai (vaizdo įrašai) pagal surinktų balų skaičių buvo įvertinti laureatų (1, 2, 3 vietos) bei diplomantų vardais.

Radviliškio muzikos mokyklą jau nebe pirmą kartą šiais metais įvairaus lygio konkursuose atstovavo mokytojo Ryčio Borusevičiaus IV klasės mokinys Augustas Kazakėvič. Jei prieš du metus apskritai pirmą kartą dalyvaudamas tokio aukšto lygio kaip  „Muzikuojantys berniukai“ konkurse, Augustas laimėjo III vietos laureato vardą, tai šių metų konkurse jaunasis pianistas tapo  II vietos laureatu.

             Sveikiname nugalėtojus ir linkime naujų kūrybinių pasiekimų!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Policija prašo atpažinti moterį

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą  dėl sukčiavimo. Internetiniame tinklalapyje moteris, pasivadinusi „Gettry“, iš pardavėjos  apgaule išviliojo  striukę, kurios vertė – 170 eurų. Kovo 1 d. Šiauliuose, Aido g., prie prekybos centro „Akropolis“, užfiksuota moteris, įtariama, atsiimanti  išviliotąją striukę. Atpažinusius ją gyventojus  prašytume paskambunti tyrėjui Artūrui Augiu telefonais (8 700) 61490, (8 686) 44630 arba parašyti elektroniniu paštu arturas.augys@policija.lt.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi