Antikorupcijos komisija Radviliškio rajone problemų nemato…

Metų pradžioje tarybos nariams buvo pateiktos Radviliškio rajono savivaldybės mero, administracijos, Tarybos komitetų bei komisijos darbo ataskaitos. Vienos ataskaitos buvo ilgesnės, kitos – trumpesnės. Tačiau savo glaustumu bei lakoniškumu Antikorupcijos komisijos ataskaita pralenkė visas. Ji sutilpo … vos į kelias eilutes.  Plačiai žinomas posakis „Lakoniškumas – talento brolis“, tad komisijos nariai  tikri genijai, beveik metus trukusią savo veiklą gebėję aprašyti pora sakinių. Tačiau greičiausiai čia ne talento, tačiau komisijos neveiklumo požymis.

Deklaruoti pokyčiai išgaravo kaip dūmas?

Savo rinkiminėje programoje socialdemokratų partiją deklaravo pokyčius: užkirs kelią nepotizmui, korupcijai ir kitoms nesąžiningumo apraiškoms. Bet faktai rodo ką kitą. Vasario 27 d. vykusiame savivaldybės Tarybos posėdyje buvo tvirtinama Antikorupcijos komisijos, kuriai vadovauja socialdemokratas Saulius Luščikas, ataskaita.  Pirmininko buvo pasiteirauta, kokius kalnus jo vadovaujama komisija nuvertė per nepilnus 2019 metus. Pasirodo, socialdemokratas S. Luščikas nelabai turėjo kuo pasigirti, nes beveik nieko nenuveikė. Cituojame Antikorupcijos komisijos ataskaitą: „2019 m. buvo sušauktas vienas posėdis, jame buvo svarstomas Pareiškėjo skundas dėl VšĮ Radviliškio ligoninėje vykdyto viešo pirkimo“.
Nemato socialdemokratas komisijos pirmininkas S. Luščikas  Radviliškio rajone nei nesąžiningumo, nei nepotizmo, nei korupcijos apraiškų, nors sakosi, kad  įdėmiai žiūri

Atmintinė skaidrumo sargams

Kadangi Antikorupcijos komisija turi užtikrinti rajono savivaldybės bei jai pavaldžių įmonių veiklos skaidrumą, pateiksime keletą faktų,kuriais turėjo ši komisija pasidomėti, nes nuo jų  galimai sklinda korupcijos kvapelis.

Pirmas epizodas. Tarybos posėdžiuose kelis kartus buvo kalbėta, kad  Radviliškio ligoninėje buvo pirktas už 67 tūkst. eurų kiniškas operacinis stalas, kai Šiaulių respublikinė ligoninė panašų vokišką stalą nusipirko tik už 27 tūkst. eurų.  Beje, buvo pastebėta, kad Radviliškio ligoninė  2014 m. pirko operacinį stalą  ir galbūt naujas ir itin brangus pirkinys dar galėjo palaukti. Tačiau Antikorupcijos komisiją tenkino ligoninės direktoriaus V. Smalinsko paaiškinimas, kad  „Radviliškio ligoninėje per metus atliekama apie 1300 operacijų, todėl stalai greitai nusidėvi, todėl yra poreikis naujam stalui“.

Na, chirurgai ortopedai – stiprūs vyrukai, tad ir kinietiškos kokybės stalas galimai neilgai laikys…

Antras epizodas. Radviliškio plaukimo baseinui buvo pirktos kėdės už 750 eurų už vienetą,  kai tokia pat kėdė parduotuvėje kainuoja apie 200 eurų. Dar baseinui buvo pirktas kampinis stalas už 1000 eurų…  O gal šiuos faktus tirti buvo kažkaip nepatogu, nes vienas iš Antikorupcijos komisijos narių – plaukimo baseino vadovas J. Onaitis? Kaip čia dabar apklausi saviškį…

Buvo Tarybos posėdžiuose iškelta ir daugiau klausimų  dėl  savivaldybės įmonėse vykstančių ir administracijos direktorės kontroliuojamų įstaigų pirkinių, dėl  itin  brangiai asfaltuojamų kelių, tačiau tokie vieši faktai nesudomino nei komisijos, nei jos pirmininko socialdemokrato.

Vienintelis tyrimas baigėsi verdiktu – nekaltas

Kaip ir buvo minėta, Antikorupcijos komisija vis dėlto bandė atlikti vienintelį tyrimą dėl Radviliškio ligoninės operacinio stalo pirkimo – buvo gautas skundas, kad galimai pažeistos viešųjų pirkimo procedūros. Komisijos nariai buvo geranoriški – išklausė ligoninės direktoriaus V. Smalinsko suregzto pasiteisinimo, kodėl dar neįvykus konkursui dėl operacinio stalo pirkimo, jis jau  pasigyrė apie brangų pirkinį savivaldybės finansuojamam laikraščiui, net nurodydamas pirkinio sumą! Kaip nurodė ligoninės  direktoriaus, neva įvyko paprasčiausias nesusikalbėjimas… Antikorupcijos komisijos  verdiktas – įstaigos vadovo veiksmuose nėra įžvelgiamas nusižengimas ir jam patarta atidžiau bendrauti su žiniasklaida. Tačiau komisija pamiršo paklausti, kodėl nebuvo paviešintas informacijos paneigimas tame pačiame laikraštyje, kaip to reikalauja įstatymai dėl pateiktos klaidingos informacijos.

Antikorupcijos komisijos nariai – mero kišenėje?

Į klausimą, kodėl savivaldybės veiklos skaidrumo sargai nemato korupcijos apraiškų viešuosiuose pirkimuose, galima atsakyti  pažvelgus į šios komisijos sudėtį. Antikorupcijos komisijos narė socialdemokratė E. Ivanauskytė neseniai tapo Užimtumo tarnybos Radviliškio skyriaus vedėja. Šilta vietelė, ar ne taip?

Kitas narys konservatorius J. Onaitis – plaukimo baseino direktorius. Ką čia ir pridursi, kai baseine korupcijos kvapelis jau nuo jo statybos pradžios  stiprokai sklido…

Kitas kovotojas su korupcija – visuomenininkas, buvęs A. Čepononio kolega  bei buvęs KGB vyr. leitenantas R. Kalvaitis, beje, dosniai „maitinamas“ iš VVG veiklos.

Na,  ir dar kovotojų su korupcija gretose yra savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjas A. Matuzevičius, kurio kaip teisininko kompetencija buvo viešai suabejota Tarybos posėdžiuose.

O kas galėtų suabejoti, kad visam šiam chorui ir jo vadovui socialdemokratui S. Luščikui nediriguoja  svarbiausias rajono dirigentas meras A. Čepononis? Kaip sakoma, kas vadovauja, tas ir repertuarą sudaro

Skaidrumas – nearti dirvonai

Kad  Antikorupcijos komisija  beveik nieko neveikia, buvo patvirtinta  ir vasario 27 d. vykusiame Tarybos posėdyje. Opozicijoje esanti Tarybos narė pasigedo skaidrumo savivaldybės paslaugų teikime, taip pat savivaldybės administracijos veiklos skaidrumo.

Tiesa, pats žodis „skaidrumas“  suerzino posėdžio pirmininką A. Čepononį ir jis atrėžė, kad  „ rajono savivaldybė pagal skaidrumą 2018 m. buvo respublikoje 4 vietoje, o tai vertino specialiosios tarnybos“. Tačiau meras pamiršo paminėti, kad šios „specialiosios tarnybos – ne STT ir ne FNTT, o viešoji įstaiga „Transperency International“, kurios lietuviškas tinklapis vadinasi dar „kiečiau“ – „Jurgio kepurė“. Na, tokie „vertintojai“ didelio pasitikėjimo jų kompetencija kaip ir nekelia, o ir vertinamas buvo tik savivaldybės tinklapio turinys, o ne viešųjų pirkimų dokumentai.

Taigi Antikorupcijos komisijai rajone – darbo iki kaklo. Beje, Tarybos narys, neapsikentęs Antikorupcijos komisijos neveiklumo, dėl vaikų maitinimo problemų kreipėsi į specialiąsias tarnybas – tai buvo paviešinta ir spaudoje.
Ir dar  galime pasufleruoti komisijai spręstinų problemų: didelės šilumos kainos šiltos žiemos metu, kosmiškai pabrangusi Eibariškių parko rekonstrukcija, kelio asfaltavimas privataus licėjaus link ir taip toliau…

 

Total
19
Dalinasi
Related Posts