Socialiniai tinklai

Aktualijos

Algirdas Toliatas: Savanorystė – jėga, vienijanti žmones

Avatar

Paskelbta

data

Siekis nuolat dvasiškai augti, didžiulė energija ir veržlumas jau tapo kunigo Algirdo Toliato vizitine kortele.

Jo iniciatyva buvo prikelta Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios bendruomenė, Lietuvos policijos kapelionas kone kasdien padeda tiek pareigūnams, tiek parapijiečiams, didelį dėmesį skirdamas būtent tiems, kurie patarnauja kitiems ir kasdienybėje. Tad išgirdęs apie savanorius teismuose, kunigas neliko abejingas. „Nuo mūsų rūpestingumo, šypsenos, galbūt paprasto pokalbio labai daug kas priklauso. Savanorystė yra ta jėga, kuri vienija žmones“, – tvirtina A. Toliatas. Su kunigu kalbamės apie savanorystę, pagalbos žmogui svarbą ir tikrąsias vertybes.

Dažnai įsivaizduojame, kad dvasininkai yra uždari, didžiąją dalį laiko praleidžia bažnyčiose, tačiau Jūsų gyvenimas rodo ką kita – daug laiko skiriate visuomeninėms veikloms, rašote knygas, kartu esate policijos kapelionas. Kaip viską suspėjate?

Dažniausiai sakoma, kad laimingas tas žmogus, kuriam darbas yra pomėgis. Man greičiausiai taip ir nutiko. Žinoma, pasitaiko dienų kai pavargstu, bet, bendraudamas su žmonėmis, pasikraunu gera energija, įgaunu dar daugiau motyvacijos bei jėgų.

Žinote, mūsų, dvasininkų, vienas didžiausių iššūkių – atrasti būdą, kaip prisibelsti į žmogaus širdį. Savo pamąstymuose ir pamoksluose nuolat pabrėžiu, kad kiekvienas žmogus yra vertybė bei brangenybė. Todėl man labai rūpi būti arti žmonių, kad kiekvienas būtų vertinamas, nepamirštas, nepaliktas likimo valiai. Supratimas ir bendrystė yra pamatinė brandžios visuomenės ir valstybės dalis.

Būtent pagalba žmogui yra teismo savanorių varomoji jėga – prieš daugiau nei 2 metus įkurtoje savanorių tarnyboje dirbantys žmonės siekia padėti teismo lankytojams, liudytojams ir nukentėjusiesiems. Tai ne visada lengva. Kaip Jūs manote, kokie žmonės renkasi savanorystės kelią?

Tikiu, kad savanoriai yra labai stiprūs, drąsūs ir darbštūs žmonės. Taikliai pastebėjote, kad savanorio kelias nėra iš lengvųjų: gyvenime nutinka pačių įvairiausių situacijų, kuriose be galo svarbu suvienyti jėgas, neprarasti atsakomybės už save ir kitus. Puikiai prisimenu, kaip vienas vyras, dingus jo artimajam, staiga virto aktyviu dingusių žmonių asociacijos nariu. Nuolatos padėdamas kitiems, tas žmogus sunkiu savo gyvenimo momentu visą nerimą ir sielvartą iškeitė į pagalbą kitiems, ir tokiu būdu, rado kelią į sielos atgaivą, džiaugsmą.

O ką Jums pačiam reiškia žodis savanorystė?  

Savanorystė yra pakankamai plati sąvoka. Ji gali būti vertinama tiek siaurąja, tiek plačiąja žodžio prasme. Jeigu žiūrėsime siaurąja – savanorystę suvoksime kaip žmogus norą neatlygintinai dovanoti savo laiką ir energiją kitiems. Jeigu į savanorystę pažiūrėsime plačiąja prasme – tai yra prasmingai praleistas laikas, o naudą gauna abi pusės – tiek organizacija, kuri suteikia galimybę savanoriauti, tiek savanoris ateinantis savanoriauti.

Kaip būtų galima skatinti savanorystės iniciatyvas, ar jų Lietuvoje pakankamai?

Mano įsitikinimu, savanorystė Lietuvoje palaipsniui įgauna pelnytą savo vaidmenį visuomenės gyvenime, tačiau ne kartą esu pagalvojęs, kaip būtų galima sustiprinti savanorystės kultūrą. Dažnas pasiteisinimas nesavanoriauti yra pasakymas „neturiu laiko“, arba argumentas, kad dėl kelių valandų neatlygintinos pagalbos žmonėms sudėtinga susitarti su darbdaviu. Čia labai svarbu suvokti, kad savanoriai didelę dalį patirčių vėliau pritaiko komandiniame darbe bei bendraudami su klientais. Savanoriaudamas žmogus ne tik padeda kitiems, bet suteikia didžiulės naudos sau ir visuomenei.

Lietuvos teismuose dažniausiai savanoriauja jaunimas. Koks Jūsų akimis yra šiuolaikinis jaunimas?

Jaunas žmogus yra labiausiai linkęs dovanoti. Jauną žmogų pavadinčiau entuziastu, kūrybišku, norinčiu ir galinčiu nuversti kalnus. Jeigu iš tiesų jis užsidega bei nori ir siekia savo tikslo, tuomet tokiam žmogui viskas įmanoma. Manau, kad svarbiausia jį nukreipti teisinga linkme. Pasiūlyti, sudominti, parodyti.

Kita vertus, galimybe savanoriauti domisi vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių. Ką tai sako apie mūsų visuomenę?

Manau, kad vyresnės kartos įsitraukimas yra puikus reiškinys: senjorų noras savanoriauti įrodo mums visiems, kad niekada ne vėlu pradėti siekti naujų tikslų, paskirti savo laiką kažkam kitam, bendrajam gėriui. Poveikis yra visapusis ir ilgalaikis: glaudžiai bendradarbiaujant skirtingoms žmonių kartoms, ne tik padidinamas pagyvenusio gyventojų įtraukimas į vietos visuomeninį gyvenimą,  bet ir skatinamas jų tarpusavio dialogas.

Ką Jūs manote apie žmones, kurie savanoriauja teismuose?    

Savanorystė teisme yra be galo prasminga, nes į teisingumo rūmus atėję liudytojai ir nukentėjusieji gali tiesiog nežinoti ką daryti: kur eiti, kokius dokumentus pateikti, kur posėdžio salė. Neretai smurtinių nusikaltimų liudytojai pasakoja, kaip jiems nejauku matytis su tais, kurie įvykdė tuos nusikaltimus. Ko gero kiekvienas supranta, kaip svarbu padėti tokiems žmonėms, juos nuraminti, pabūti tarpininku tarp teisės ir žmogaus, papasakoti, kaip viskas vyks. Būna ir taip, kad sulaukęs pagalbos, žmogus į gerumą atsako gerumu. Tokie dalykai palengvina visus teisinius procesus. Taigi nuoširdžiai tikiu, kad savanorystė yra didžiulė jėga, kuri padeda mūsų visuomenei tapti vieningesnei.

Esi veiklus ir atviras naujovėms? Bent pusę dienos per savaitę gali skirti apsilankymui teisme? Tuomet nieko nelauk ir pats tapk SAVANORIU teisme – padėk liudytojams ir nukentėjusiesiems teisme jaustis saugiau.

Savo motyvacinį laišką (nurodydamas teismo pavadinimą, kuriame nori savanoriauti) siųsk el. paštu savanoriai@teismas.lt Daugiau informacijos: http://www.teismai.lt/lt/visuomenei-ir-ziniasklaidai/pagalba-liudytojams-ir-nukentejusiesiems/norintiems-tapti-teismo-savanoriais/4764

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Šelmių šelmavonės

Avatar

Paskelbta

data

Sušilus orams, saulutė dar labiau įkaitino ir “Šelmių” bei “Verpetukių” kraują.

Ypatingai šiltai ir smagiai atšokę tarptautiniame linijinių ir kantri šokių festivalyje ,,Draugystės tiltas—2019″ Palangoje, šokėjai prisiminė, kad yra liaudies tradicijų puoselėtojai ir karštomis širdimis šokdami šventė Rasos ir Joninių šventes su Karčiamų ir Alksnupių bendruomenėmis, bet tai buvo tik gera pradžia. Liepos 3-7 dienomis Šiauliuose vyko  8-tasis Tartautinis folkloro festivalis-konkursas “Saulės žiedas”, kurį globoja netik Lietuvos kultūros institucijos, bet ir Europos  prestižinės FIDAF IR IOV  folkloro organizacijos. Neišsigandę labai aukštus reitingus turinčio festivalio ir puikių kolektyvų iš  10 pasaulio šalių “Šelmiai” bei “Verpetukės” šoko pagrindinėse festivalio scenose, liaudies šokių mokinimo vakaruose bei smagiuose naktišokiuose, o tašką “Šelmiai” ir “Verpetukės” žada padėti liepos 17-22 d. dalyvaudami ,,Europeade -2019″ Frankenberge( Ederis) Vokietijoje, kur susirinks apie 5,500 dalyvių iš 30 Europos šalių. Čia nebus taip baisu, nes “Šelmiai” ir “Verpetukės” dalyvauja Europeadose nuo 2003 metų ir atstovavo Radviliškį bei Lietuvą Ispanijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Danijoje, Prancuzijoje, Latvijoje ir 2009 metais Lietuvoje, Klaipėdoje. Beje 2020 metų Europeade vėl vyks Klaipėdoje. Karščio ir šelmiškumo nepraradome ir važiuosime su dideliu noru ir ryžtu.palinkėkite mums gero kelio ir jei busite tomis dienomis Frankenberge ateikite mums ir kitiems dalyviams paploti. Kartu praleisime puikų laiką.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Naktiniams žygiams įkvėpęs alkoholis ir narkotikai atvedė tiesiai į teisiamųjų suolą

Avatar

Paskelbta

data

Iš karto po vidurnakčio, prasidėjus liepos 12-osios parai, Šiaulių apskrities policijos Pakruojo komisariato pareigūnai sulaukė net dviejų telefono pranešimų dėl Pakruojyje nusiaubtų  gyvenamųjų patalpų. Cunamiu į butus  įsiveržę  asmenys išvartė bei išdaužė patalpose buvusius daiktus, apsmūgiavo ir sumušė šeimininkus ir kaip netikėtai įsiveržė, taip netikėtai ir pasišalino.

Miegančius S.Neries gyvenamojo namo šeimininkus pažadino kojų smūgiai į laukujes duris. Kadangi jos buvo tik užkabintos, tai po kelių smūgių atsidarė ir į vidų įsiveržė du iš matymo pažįstami asmenys, kurių vardų ir pavardžių namo šeimininkai nežinojo, tik dažnai yra matę  juos vaikštančius po Pakruojį. Įsiveržėliai šaukdami pradėjo mėtyti namuose buvusius daiktus. Kai namo šeimininkai  neprašytus svečius pradėjo varyti lauk,  vyras gavo keptuve per galvą, o į jo žmoną buvo paleista kėdė, kuri skaudžiai pataikė į tikslą.  Siautėjantys chuliganai iš namo pasišalino tik tada, kai šeimininkams į pagalbą atėjo pas juos svečiavęsis šeimininko pusbrolis.

Policijos pareigūnai pagal nurodytus nukentėjusių apibūdinimus pradėjo operatyvią įtariamųjų paiešką. Naršydami po miesto gatves, jie priartėjo prie vieno M.Šreiberio daugiabučio gyvenamojo namo. Iš  buto laukan išėjęs vyras pareigūnams pasiskundė, kad prieš keletą minučių jo butą nusiaubė  ir jį primušė iš matymo pažįstamas vyras, kuris į jo butą pateko pro pravirą langą, užsilipęs ant laiptinės stogelio.  Šeimininką toks neprognozuojamas   ateivio pro langą elgesys jį labai išgąsdino. Juo labiau, kad prie nekviesto svečio prisijungė ir dar vienas jaunuolis, kurį įsibrovėlis įleido pro laukujes buto duris.

Po šios žinios Pakruojo rajono policijos komisariato pareigūnai įtariamųjų paieškas suintensyvino, į pagalbą pasikvietę dar vieną ekipažą. Po valandos paiešką vainikavo sėkmė: Vytauto Didžiojo ir S.Dariaus ir S.Girėno gatvių sankirtoje jie pamatė asmenis, kurie atitiko nukentėjusiųjų nurodytus užpuolikų požymius. Buvo sulaikyti du Pakruojo rajono gyventojai.  16-mečiui nustatytas  lengvas (1,19 prom.), o  jo 29 metų bendražygiui – vidutinis (2,12 prom.)  girtumas. Pastarasis nesutramdomas buvo net pareigūnų tarnybiniame automobilyje – niokojo jį, kojomis spardė automobilio dureles bei sulaikytuosius nuo pareigūnų skiriančią pertvarą.  Tad teko ant kojų uždėti vienkartinius antrankius.

Abu sulaikytieji  atsidūrė areštinėje, jiems  pareikšti įtarimai dėl neteisėto asmens būsto neliečiamumo pažeidimo ir fizinio skausmo sukėlimo. Išsipagirioję įtariamieji  savo elgesio motyvų paaiškinti negalėjo – tiesiog alkoholis sumaišė protą.

16-metis iki šiol reikalų su teisėsauga nėra turėjęs, o štai jo bendrininkas – jau ne kartą teistas už vagystes bei sveikatos sutrikdymus  tiek Lietuvoje, tiek ir Didžiojoje Britanijoje.

Po chuliganiško naktinio žygio per Pakruojį sulaikytiesiems buvo skirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu ir jie buvo paleisti iš areštinės. Tačiau jau kitos paros naktį  29 metų pakruojiškis pareigūnų vėl buvo sulaikytas Mindaugo g. esančio daugiabučio namo kieme, kur   su  draugeliu „vaišinosi“ narkotinėmis medžiagomis. Kvaišalų buvo rasta  sulaikytųjų aprangoje bei daiktuose ir jų  organizme – atlikti šlapimo testai parodė, kad vaikinai yra vartoję marihuanos bei amfetamino. Dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis jiems pradėtas ikiteisminis tyrimas.

                        Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019