II turas negarantavo pokyčių

Kovo 17d. Lietuvoje vyko II rinkimų turas. Buvo išrinktas 41 meras, nes 19 kitų savivaldybių merų rinkėjai išsirinko jau pirmajame ture. Radviliškyje, kaip ir daugelyje Lietuvos regionų, nieko naujo – rinkėjai pasirinko konservatorių Antaną Čepononį. Surinkęs 6981 balsą, jis nugalėjo socdemą Kazimierą Račkauskį, kuriam atiteko 5084 balsai. Tiesa, socialdemokratų kandidatas jau antrą kartą tiesioginiuose rinkimuose pralaimi A.Čepononiui – prieš ketverius metus pralaimėjo Kazimieras Augulis, kuris vėliau tapo mero dešiniąja ranka.
Radviliškiečių aktyvumas
II ture dažniausiai rinkėjai balsuoja gerokai pasyviau negu pirmajame. Jei Lietuvos vidurkis sekmadienį buvo 41,29 proc., tai radviliškiečiai su 38,28 proc. aktyvumu nesiekė net vidurkio. Priminsime, kad rajono rinkimų apygardoje yra registruoti 31936 rinkėjai, o savo valią išreiškė 12224. Tiesa, 28 apylinkėse galiojančių biuletenių suskaičiuota dar mažiau – 12065. Aktyviausiai rajone balsavo pačioje didžiausioje Kudirkos apylinkėje – ten prie balsavimo urnų atvyko 46,43 proc. Nedaug atsiliko Pociūnų (46,32 proc.) ir Pašušvio (44,95 proc.) apylinkių rinkėjai. Pasyviausiai balsavimo valią reiškė Daugėlaičiuose, kur balsavo vos 29,31 procentas. Taip pat Karčemose (29,95 proc.) ir Šniūraičiuose (29,98 proc.). Rinkėjų gausumu buvo nepralenkiamos Radviliškio miesto apylinkėse dėl jų skaitlingumo.
Pergalė nukalta didžiosiose apylinkėse
Analizuojant rinkimų rezultatus, akivaizdu, kad konservatoriaus laimėjimą garantavo Radviliškio miesto gyventojai. Koja kojon vienodai žengė abu kandidatai iki to momento, kol nepradėjo ateiti duomenys iš didžiųjų Radviliškio miesto 5 apylinkių. Jose ir aktyviai balsuota, ir rinkėjų pasirinkimas buvo akivaizdus. Radviliškyje registruoti 13266 balsavimo teisę turintys asmenys, iš kurių II ture sekmadienį balsavo 5378. Už rajono vadovo perrinkimą šeštai kadencijai Radviliškyje balsavo 3469 žmonės. Tai sudaro kone pusę visų A.Čepononio surinktų balsų – 6981. Mieste socdemų kandidatą pasirinko 1842 rinkėjai. Penkiose apylinkėse skirtumas sudarė 1627 balsus, kai visoje apygardoje galutinis skirtumas yra 1903.
Stiprus signalas iš kaimo
Jei Radviliškio miestiečių akivaizdus pasirinkimas buvo A.Čepononis, tai apygardos kaimiškose apylinkėse situacija ne tokia aiški. Panašu, kad kaimuose žmonėms ne visai patinka mero vykdoma veikla. Iš 28 apylinkių, K. Račkauskis pergalingai žygiavo net 10 – yje. Prieš ketverius metus jo bendrapartietis 42 apylinkėse pirmas buvo 12 – oje, bet surinko mažiau balsų – 3797. Aktyviausiai už jaunąjį kandidatą balsavo Palonuose – 60,53 proc. Nedaug atsiliko Pavartyčiai su 59,04 proc. ir Pakiršinys su 58,96 proc. Tiesa, daugiausiai rinkėjų balsų surinko sujungtoje Šeduvos apylinkėje –  474 balsus. Savivaldybės koridoriuose jau šnekama, kad daugiausiai pylos gali gauti Šeduvos seniūnas už prastus rezultatus, nors įstatymai draudžia seniūnams ar kitiems valstybės tarnautojams bet kokiu būdu daryti  įtaką rinkimus ar jų rezultatus. Be didžiųjų Radviliškio apylinkių, K. Račkauskiui pavyko nemažai balsų gauti ir Baisogaloje (300) bei Grinkiškyje (223), kur buvo pirmas su 54,26 proc.
Antano Čepononio komentaras: „Rinkėjas visada yra teisus. Man svarbus kiekvienas balsas. Nesvarbu, ar ten, kur už mane balsavo 40 procentų, ar ten, kur balsavo 70 procentų. Vertinu kiekvieną balsą bet kurioje apylinkėje“.
Kazimiero Račkauskio komentaras: „Rezultatai tokie, kokių ir tikėjomės. Suprantama, kad rinkimų rezultatą Radviliškis nulėmė. O ką rajono žmonės pasirinko, tą jie ir turės.“
Ar po rinkimų šaudys fejerverkai, kaip   šaudė po A. Čepononiui palankaus teismo posėdžio, parodys ateitis.

Marius Aleksiūnas

Total
0
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts