Ar socialinio būsto nuomininkai tampa atpirkimo ožiais?


Į redakciją kreipėsi dviejų vaikų mama Gražina M. (pavardė redakcijai žinoma) dėl Aukštelkuose jai perduoto socialinio būsto. Dviejų kambarių butas yra buvusiame mokyklos bendrabutyje, kurio rekonstrukcijai politikai atseikėjo 654 375 eurus. Atrodo, ko skųstis, jei valdininkai skiria naujai įrengtą būstą. Tačiau neįgalumą turinti moteris nuoširdžiai piktinasi, kad pateiktos sąskaitos už šildymą ir nuomos aptarnavimą už laikotarpį iki nuomos sutarties sudarymo. Savivaldybės meras A. Čepononis gūžčioja pečiais, o administracijos vyr. specialistė Nijolė Žilvytienė, kuruojanti socialinį būstą, tvirtina, kad viskas gerai ir kalčiausia pati nuomininkė, nes neatvyko anksčiau pasirašyti nuomos sutarties.

Gavus butą – džiaugsmo nedaug
Gražina neslepia, kad socialinio būsto laukė ne mažiau kaip porą metų ir jau buvo 25 – oji eilės sąraše. Kartu su ja gyvenantys du vaikai – dukra ir sūnus – jau nebemaži. Vienas dvyliktokas, o kitas – dešimtokas. Tačiau savivaldybei pasiūlius būstą bei išsprendus gyvenamojo ploto problemą, atsirado kita: reikia apmokėti sąskaitas už šildymą už laikotarpį iki sutarties sudarymo. Šilumos tiekėjai „Radviliškio šiluma“ darbuotojai nesikuklindami įrašė 9,50 skolą už gruodį. Paskui suraitė kone 50 eurų už sausio mėnesį. Nuomos sutartį su būsto administratoriumi „Radviliškio būstas“ atstove Gražina M. pasirašė tik vasario 7 dieną. Nenuostabu, kad privataus verslo pagrindu veikianti įmonė irgi pasiprašė pinigų už jų paslaugas. Toks valdžios elgesys gerokai nustebino pačią nuomininkę: viena ranka duodama, o kita iš karto atimama. Išlaikančiai vienai abu paauglius vaikus ir dirbančiai nepilnu etatu, 70 eurų tikrai nesimėto.

Valdininkai: nuomininkė pati kalta
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistė Nijolė Žilvytienė žodžiu komentuodama situaciją kaltę suvertė nuomininkei: „Jai daug kartų skambinta, sakyta, kad atvažiuotų pasiimti raktų. Sąskaitos apmokamos ne nuo tada, kai pasirašomos sutartys, o nuo administracijos direktorės (Jolantos Margaitienės) įsakymo dėl būsto skyrimo dienos.“ Po kurio laiko atstovė spaudai Eligija Zoltnerienė pateikė tokį atsakymą: „Informuojame, kad jūsų minimu atveju būstas pilietei buvo paskirtas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2018-12-19 įsakymu Nr. A-1332-(8.2). Pilietė ne kartą telefonu buvo informuota, kad jai paskirtas socialinis būstas, ir raginama kuo greičiau sudaryti socialinio būsto nuomos sutartį, nes, vadovaujantis LR teisės aktais, reglamentuojančiais socialinio būsto skyrimo tvarką, visos mokestinės pareigos yra priskaičiuojamos nuomininkui nuo būsto paskyrimo dienos minėtu įsakymu, o ne nuo sutarties pasirašymo dienos.“ Ar teisės aktuose yra numatytas tikslus terminas, per kurį privaloma sudaryti nuomos sutartį nuo administracijos direktorės įsakymu paskiriamo buto, valdininkė neatsakė. Ji kaip kirviu nukirto, kad privaloma susimokėti nuo tada, kai valdininkai parodė malonę skirti būstą.

Meras nieko nežino
Paprašytas pakomentuoti situaciją, savivaldybės meras Antanas Čepononis, kuriam elektroniniu paštu buvo išsiųstas paklausimas, gūžčiojo pečiais: „Negavau jokių klausimų, nežinau, kas per situacija. Aš šiuo metu skubu.“ Kodėl brangiai rekonstruoto buvusio mokyklos bendrabučio butų šildymą už laikotarpį iki sutarčių sudarymą turi apmokėti nuomininkai, meras nesiteikė atsakyti. Taip pat liko neatsakytas klausimas, kodėl iki šiol nesutvarkyta dokumentacija. Tikslinantis pas N. Žilvytienės skyriaus kolegę Dianą Skaburskienę, ji nurodė, kad dokumentacijos tvarkymas užtruko dėl matininkų padarytos klaidos ir VĮ „Registrų centras“ nurodė peržiūrėti dokumentus. Susidaro komiška situacija: kai statybų darbams atlikti ruošiamos viešojo pirkimo sąlygos, rajono vadovas aktyviausias, kai reikia realiai rūpintis pažeidžiamiausiais visuomenės nariais, jam paprasčiausiai nebelieka laiko.

Marius Aleksiūnas

Total
0
Dalinasi
Related Posts