Trišalėje taryboje – apie pensijas, socialinių lėšų panaudojimą


Spalio 9 d. Rajono savivaldybėje vyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo šios tarybos nariai bei LR Seimo nariai: LR Seimo narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas bei LR Seimo narys, atstovaujantis Radviliškio rajonui, Kaimo reikalų komiteto narys Aurimas Gaidžiūnas. Trišalėje taryboje didžiausias dėmesys buvo skiriamas socialiniams klausimams.

Nauja valdžia – nauja tvarka
Trišalės tarybos posėdžio pradžioje žodis buvo suteiktas LR Seimo nariams – jie pristatė per šią kadenciją nuveiktus darbus, pasidalino planais.
„Priėmėme žemės ūkio paskirties žemės pirkimo įstatymą – nebereikia būti ūkininku, kad galėtum įsigyti žemės. Taip pat skirta daugiau lėšų melioracijai – Radviliškio rajonui skirta šiais metais 20 tūkst eurų daugiau. Nemažai lėšų skirta skurdo mažinimui, padidintos išmokos vaikams, didėjo minimali alga, vidutiniškai 20 eurų didėjo pensijos“, naujosios valdžios darbus vardijo Seimo narys.
Pasak jo, gera žinia laukia pradedančiųjų verslininkų –  metų  mokesčių bei „Sodros“ mokesčių „atostogos“ pradėjus verslą.

Valstiečių planuose – branginti dyzelinį kurą

Žadama padidinti akcizą dyzeliniams degalams – „žaliajam kurui“, kurį naudoja ūkininkai. Pasak A. Gaidžiūno, padidinus akcizą kuras brangs tik dviem centais, tačiau jis vis tiek bus pigesnis nei Latvijoje ar Estijoje.
Smulkiam verslui – naujos kliūtys
Beje, permainos laukia  asmenų, dirbančių su statybų ar autoremonto verslo liudijimais. Ateityje žadama šioms veikloms verslo liudijimų nebeišduoti ir besiverčiantys statybomis ar automobilių remontu privalės registruoti įmones. Seimo narių nuomone, tokiu būdu pavyktų nemažai lėšų ištraukti iš „šešėlio“, būtų sumažinta konkurencija automobilių servisams. Beje, kad pats klientas būtų suinteresuotas automobilį remontuoti  legaliame autoservise, pateikus čekį, jam bus grąžinti mokesčiai.

Mokesčiai mažėja, pensijos didėja
LR Seimo narys T.Tomilinas Trišalės tarybos narius informavo, kad siūlomas Socialinių iniciatyvų įstatymas, kurio pagrindu darbdaviai galės savo darbuotojams pasiūlyti socialinius paskatinimus – šiuo metu gali pasiūlyti tik draudimą, iš kurio pelnosi draudimo kompanijos.
„Pagaliau išspręsta pensijų problema, joms didinti skiriami valstybės pinigai. Nors kainavo labai daug pastangų, pensijos niekada dar tokiais tempais nedidėjo, kaip dabar. Mokesčiai bendrąja prasme taip pat mažėja per neapmokestinamų pajamų dydį“,- sakė LR Seimo narys T. Tomilinas.
Vicemero kaltinimai Seimo nariams
Vicemeras K. Augulis pasinaudojo proga „tėkštelėti“ Seimo nariams „nepatogių“ klausimų: „Aš kaupiu pensiją 2 pakopoje, jūs atėjote į valdžią ir panaikinote pensijų kaupimo fondus, gąsdinate, kad  prailginsite pensijinį amžių, taip pat žadate uždrausti rūkyti nuosavame balkone“.
„Niekas privačių pensijų kaupimo fondų nepanaikins, galite ramiai ir toliau kaupti, tik prie pensijų kaupimo valstybė prisidės savais pinigais. Be to, ar ir toliau kaupti pensiją privačiame fonde, apsisprendimui turite dar pusmetį. Noriu pabrėžti, kad asmenų, nekaupusių pensijos privačiame fonde, jos nemažės. Pensijinio amžiaus didinti tikrai nežadame, nes tam nėra poreikio, tik vyksta diskusijos, kad reikėtų didinti pensijas moterims: moterys kurį laiką augino vaikus, nedirbo, gavo mažesnį atlyginimą, tad tai, manau, būtų teisinga“,- atsakė T.Tomilinas.
Rūkymą daugiabučio namo  balkone  LR Seimo narys  prilygino kito asmens kankinimui. „Jeigu jūs rūkote balkone, o dėl to kenčia moterys, vaikai, taip pažeidžiama tų žmonių teisė kvėpuoti švariu oru. Tačiau įstatymas bus paruoštas protingai: jeigu daugiabučio namo balkone rūkantis kaimynas niekam netrukdo, tai tegul ir rūko, tačiau jeigu tos laiptinės kaimynai pasiskundžia savivaldybei, tam piliečiui rūkyti balkone turi būti uždrausta“,- sakė T.Tomilinas.
Vicemeras dar „pamėtėjo“ kaltinimą  seimūnams ir nuo verslininkų pusės – dėl noro uždaryti prekybos centrus sekmadieniais.  Pasak T.Tomilino, 70 proc. Lietuvos gyventojų palaiko prekybos centrų darbo ribojimą per šventes: „Prekybos centrų darbuotojai dažnai dirba vergiškomis sąlygomis, su darbdaviais nesusitarsi, kad leistų švęsti Kalėdas, tad  toks ribojimas būtų labai reikalingas. O kad prekybos centrai nedirbtų kiekvieną  sekmadienį, mes apie tai nekalbame“.

Kam panaudojamos socialinės lėšos?
Ne paslaptis, kad kiekvienoje savivaldybėje sutaupoma nemažai pašalpoms skirtų lėšų – Radviliškio savivaldybėje net per 4 mln. eurų. „Patvirtinome 11 punktų sąrašą, pagal kurį galima panaudoti nuo socialinių   pašalpų likusias lėšas socialinių problemų sprendimui, tačiau daugelyje rajonų jos virsta trinkelėmis – kažkam tai yra naudinga“,- sakė T.Tomilinas.

LR Seimo nariui pritarė Trišalės tarybos narys  G.Lipnevičius, atstovaujantis „Radviliškio verslininkų asociacijai“  bei „Radviliškio krašto bendruomenei“.  „Mūsų rajone socialinėms pašalpoms skirtos lėšos dažnai virsta „auksinėmis trinkelėmis“, reikėtų reglamentuoti šių lėšų panaudojimą, kad jos tikrai būtų skirto socialinei pagalbai.  Mūsų bendruomenė pateikė pasiūlymą nuo socialinių pašalpų atlikusius pinigus panaudoti pirčių dotacijoms – kad socialiai remtini rajono gyventojai galėtų nemokamai naudotis pirtimis, įrengtais dušais. Šiam pasiūlymui pritarė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis, net atsiuntė raštą. Tačiau rajono meras šiam pasiūlymui nepritarė. Planuojame dar kartą kreiptis į Tarybos narius“,- sakė G.Lipnevičius.
T.Tomilinas pritarė tokiam pasiūlymui ir sakė, kad patiems Trišalės tarybos nariams reikėtų būti aktyvesniems priimant sprendimus, kur panaudoti atlikusias  lėšas, skirtas socialinėms išmokoms.
Beje, pasak Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistės R.Miškinienės, šiemet socialinių išmokų gavėjų padidėjo 1,13 karto ir reikės išmokėti 38 tūkst. eurų daugiau. Galima daryti išvadą, kad rajono gyventojai skursta.

Pasigesta Trišalės tarybos aktyvumo
LR Seimo narys T.Tomilinas „metė akmenį“ ir  Trišalės tarybos  pusėn. „Trišalės tarybos turėtų būti aktyvesnės, priimti sprendimus. Jeigu jos nariai tik susirenka išklausyti informacijos bei statistikos, jos darosi panašios į suaugusiųjų švietimo būrelį. Aš nesiginčiju, suaugusiųjų švietimas taip pat labai svarbus“,- sakė  svečias.
Verslininkas  pastebėjo, kad Trišalė taryba nepriima sprendimų, tik pateikia rekomendacijas. „Trišalėje taryboje dalyvauja trys sprendimų priėmėjai: savivaldybės administracija, darbdaviai, verslo ir profsąjungų atstovai, jeigu jie pasirašo susitarimą, pavyzdžiui, didinti kultūros darbuotojams algas, tai jau yra teisinis dokumentas – trys šalys jį pasirašo ir vykdo nutarimą. Trišalė taryba taip pat gali rekomenduoti, kur panaudoti sutaupytas socialinių pašalpų lėšas: ar socialinių darbuotojų atlyginimams kelti, ar šeimynos globoms namams steigti. Radviliškio rajone dar yra žmonių, rūpinkitės jais: organizuokite bedarbiams mokymus, veiklas“,- ragino tarybos narius veikti aktyviau Seimo narys.

Beje, skundus, kad  į rajoną atėję didieji prekybos centrai smukdo smulkųjį verslą, T.Tomilinas taip pat atrėmė argumentu: „Jūsų rajono valdininkai patys nusprendėte juos įsileisti, niekas už juos nenusprendė. Yra miestelių, kurie neįsileido nei „Maximos“, nei kitų ir dabar tuo labai džiaugiasi“.
Trišalė taryba išsiskirstė iki kito posėdžio, kuri planuojamas gruodžio mėnesį.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts